Vlastníkem Muriel je pořád Kája Saudek, říká rodina

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2014 19:05
Trestní oznámení, na jehož základě policie zabavila dílo Káji Saudka, podala jeho rodina
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Trestní oznámení, na jehož základě policie zabavila dílo Káji Saudka, podala jeho rodina. Chtěla tím prý zabránit jeho opětovnému zmizení. Na úterní tiskové konferenci to uvedl právní zástupce rodiny Tomáš Nielsen.

"Vlastníkem díla je jeho autor, Kája Saudek," řekl. Poté, co dnes slavný komiks Muriel a andělé předal před více než 40 lety nakladatelství Mladá fronta, bylo podle advokáta následně zřejmě z prostor tiskárny odcizeno, aby se v nedávné době objevilo".

Komiks Muriel a andělé se měl v neděli 16. února nabízet v dražbě, minulý pátek ale policie přímo v galerii před zahájením předaukční výstavy celé dílo zabavila.

"Netušíme, kdo je vlastník. Chceme vědět i to, kdo oprávnil galerii, která měla dílo dražit, aby ho rozprodala po částech, kdo ji oprávnil, aby vytiskla dílo a publikovala na internetu, řekl Nielsen. Doplnil, že Saudkova manželka a dcera dílo chtějí nikoli proto, aby ho zpeněžily, ale aby ho zachránily. "Můj manžel je osm let nemocný, zatím jsme nic neprodali, pouze vycházejí věci v tisku," řekla manželka Johana Saudková. Sám Saudek je již osm let v komatu.

"Že by někdo skutečně držel v ruce pádný důkaz nebo dokonce rozhodnutí soudu o tom, že je vlastníkem Muriel, považuji za vyloučené. A to s ohledem na minulost komiksu, ale i aktuální mlhu kolem tzv. vlastníka," řekl právník. Kriminalisté nyní chtějí vyhledat všechny vlastníky souboru kreseb, aby se vyjasnil jejich pohyb v uplynulých letech.

Komiks se měl o víkendu nabízet v dražbě vyvolávací cenou 5,9 milionu korun. Galerista Jiří Rybář byl připravený v případě nezájmu o kompletní dílo rozprodat jednotlivé listy.

Osud stěžejního díla historie českého komiksu byl pohnutý již od počátku. Po otištění ukázky komiksu, k němuž napsal scénář Miloš Macourek, v Mladém světě v roce 1969 a plánech na vydání celého díla se záměr kvůli postupující normalizaci neuskutečnil. Mimo jiné proto, že Saudkův kresebný styl odkazoval k zapovězené Americe.

Šance vydat celé album ožila po roce 1989. Zachovaly se však jen tiskové podklady, navíc bez obálky. Saudek nakreslil novou obálku, nakladatelství Comet, které tehdy vydání připravovalo, ji ale ztratilo. Nakladatel ztratil i úvodní sekvenci titulkových kreseb a knize uškodil i nekvalitní tisk. Comet také zničil originální tiskové podklady. Až po nedávném objevení originálů komiksu bylo možné připravit nynější kompletní a technicky lépe zpracované vydání.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy