Rodina: Saudek komiks Muriel nikomu nedal ani neprodal

Domácí Domácí
9. 2. 2014 12:06
Rodina považuje tvrzení za nemravná vzhledem k tomu, že se jim malíř nemůže bránit.
Muriel a andělé.
Muriel a andělé. | Foto: Aktuálně.cz

Praha -  Policie v pátek kvůli nevyjasněným vlastnickým právům zabavila před zahájením předaukční výstavy v Topičově salonu komiks Muriel a andělé českého kreslíře Káji Saudka. Ten měl být vydražen v aukční síni 1. Art Consulting. Vyvolávací cena 131 stran komiksu byla stanovena na 5,9 milionů korun. Zásah policie se stal na popud Saudkovy rodiny. "Chtěli jsme zachránit jeho dílo", říká.

Majitel aukční síně Jiří Rybář v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdil, že komplikace okolo prodeje Saudkových děl bývají vždycky, nicméně že sii vše ověřili a vše bylo v pořádku.

"Zkontaktoval nás majitel komiksu s dotazem, zda bychom jej chtěli vydražit, protože nějaká díla Káji Saudka jsme v minulosti úspěšně vydražili. Souhlasili jsme, zjistili si podrobnosti a ověřili, zda je všechno v pořádku. Potom jsme sepsali s vlastníkem řádnou smlouvu, ve které jsou uvedeny všechny relevantní informace. Tu majitel svým podpisem stvrdil, stejně jako to, že mu dílo patří a může s ním oprávněně nakládat," řekl Rybář.

Nestalo se tak podle něj poprvé. "Když se dražil Saudkův komiks v naší společnosti minule, poslala na nás rodina právníky, protože chtěli prodej zpochybnit. Ukázali jsme veškeré dokumenty a spor se nakonec vyřešil," dodává.

Rodina: Saudek Muriel nikomu nedaroval

Tomáš Nielsen, advokát a společníka rodiny Káji Saudka, poslal médiím v neděli prohlášení, v němž se brání tvrzením že paní Hana Saudková již v minulosti prohrála spor o komiks Muriel a andělé s jiným majitelem.

"Tato zpráva se nezakládá na pravdě. Skutečně nám není znám jediný soudní spor, který by rodina vedla ve věci ochrany práv Káji Saudka ve vztahu k jeho dílu. Tudíž žádný spor rodina ani nemohla prohrát," píše Nielsen.

Snaží se rovněž vyvrátit spekulace, že Kája Saudek měl originál komiksu Muriel a andělé darovat, prodat či dát do zástavy.

"Taková tvrzení jsou zcela nepodložená a považujeme je za naprosto nepravdivá. Samozřejmě, má-li kdokoliv pro podobná tvrzení jakýkoliv důkaz, žádáme o jeho zveřejnění nebo poskytnutí vyšetřujícímu orgánu. Bez důkazů však podobná veřejná prohlášení vnímáme jako nemravná v situaci, kdy se Kája Saudek kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže bránit," říká advokát.

Podle něj všechny okolnosti zmizení a znovuobjevení se díla, ale i podobná veřejně prezentovaná tvrzení budou předmětem vyšetřování policie České republiky.

"Cílem rodiny Saudkových není bránit komukoliv v tom, aby užíval to, co mu právem náleží. Cílem rodiny ani není zabránit zpřístupnění stěžejního díla Káji Saudka veřejnosti. Právě naopak. Upozorňujeme však, že v případě výstavy v Topičově salónu nešlo o akci určenou primárně fanouškům, ale především potenciálním kupcům," dodává advokát s tím, že k dalším věcem se vyjádží na úterní tiskové konferenci.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Strana potvrdila její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy