Majitel aukční síně: Prodej Saudka bývá vždy problémový

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
7. 2. 2014 16:45
Podle Jiřího Rybáře nebyl prodej komiksu do dražby ničím podezřelý.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policie v pátek kvůli nevyjasněným vlastnickým právům zabavila před zahájením předaukční výstavy v Topičově salonu komiks Muriel a andělé českého kreslíře Káji Saudka. Ten měl být vydražen v aukční síni 1. Art Consulting. Vyvolávací cena 131 stran komiksu byla stanovena na 5,9 milionů korun.

Majitel aukční síně Jiří Rybář v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že komplikace okolo prodeje Saudkových děl bývají vždycky.

Aktuálně.cz: Jak jste se o komiksu dozvěděl?

Jiří Rybář: Zkontaktoval nás majitel komiksu s dotazem, zda bychom jej chtěli vydražit, protože nějaká díla Káji Saudka jsme v minulosti úspěšně vydražili. Souhlasili jsme, zjistili si podrobnosti a ověřili, zda je všechno v pořádku. Potom jsme sepsali s vlastníkem řádnou smlouvu, ve které jsou uvedeny všechny relevantní informace. Tu majitel svým podpisem stvrdil, stejně jako to, že mu dílo patří a může s ním oprávněně nakládat.

A.cz: Mohl byste přiblížit majitele komiksu?

Co dělá majitel nevím, protože je nikdy nezpovídám. První jednání o dražbě proběhlo s galeristou, který to zaštiťoval a znal celou legendu okolo díla. Neměl jsem důvod jej více prověřovat. Proč komiks prodává, jsem se neptal. Měli jsme celkem dvě sezení, při druhém jsem se osobně setkal s majitelem a podepsali jsme standardní smlouvu. To je postup u každé dražby. A teď je na policejních vyšetřovatelích, aby zjistili, jaká byla cesta od umělce k majiteli a proč jsou k jeho vlastnictví výhrady.

A.cz: Měli jste nějaké zájemce o koupi komiksu už před dražbou?

My sami jsme sháněli kupce. Mojí podmínkou bylo prodat dílo jako celek, aby měl jednoho majitele a nerozprodávalo se po kouscích.  Měl jsem dva zájemce, fyzické osoby. Cena byla stanovena podle předchozích dražeb. Dokonce se uvažovalo o vystavení komiksu také v zahraničí.

A.cz: Co znamená zásah policie pro vaši společnost?

Budeme muset počkat na výsledky vyšetřování, abychom zjistili, na koho máme podat případnou žalobu. Následně budeme jednat s právníky. Zvláštní je, že zásah byl až teď, vzhledem k tomu, že o výstavě se vědělo mnoho měsíců dopředu a v médiích se o ní psalo dennodenně. Ale problémy s prodejem Saudkových děl bývají vždycky, protože Kája Saudek je častokrát někomu věnoval a je těžké doložit jejich původ. V době, kdy vznikaly, je neprodával a ani neměly takovou cenu, jakou mají dnes.

A.cz: Máte podobnou zkušenost?

Ano, když se dražil Saudkův komiks v naší společnosti minule, poslala na nás rodina právníky, protože chtěli prodej zpochybnit. Ukázali jsme veškeré dokumenty a spor se nakonec vyřešil.

 

Právě se děje

Další zprávy