Video: Ministerstvo opět šokuje neukázněné řidiče

Michal Pavec
31. 8. 2009 17:13
Praha - Ministerstvo dopravy chce znovu šokovat nezodpovědné řidiče. Představilo nový klip dlouhodobé kampaně Nemyslíš-zaplatíš.
Foto: Jiří Hloušek

Další syrově realistické video - znovu z dílny režiséra Filipa Renče - si tentokrát zvolilo za terč bezdůvodnou agresivitu na silnicích, která často končí až na patologii.

Podobně jako "hrdinové" Renčova klipu, které uvidí i diváci tuzemských televizních stanic.

Z nuly na patologii

Ve žlutém autě vylepšeném tuningem se dva mladí muži řítí liduprázdnou vesnicí. "Má dvojitý turbo, zrychlení z nuly na sto za 5,6. Dobrý, ne?" chlubí se řidič. "Slušný, fakt slušný," obdivuje spolujezdec.

Jenže dvojici vzápětí předjede jiný rychlík.

"Tak to teda ne," zachmuří se řidič, podřadí a začne se s "drzounem" předhánět. Nezvládne ale zatáčku a proletí autobusovou zastávkou.

Jako memento vypadne z rozmláceného auta zkrvavená ruka.

Plno tváří agresivity

Ministerstvo dopravy se při zadávání klipu opíralo o dlouhodobý evropský průzkum, podle něhož více než polovina českých řidičů pociťuje agresi jiných řidičů vůči sobě samým.

Projevů agresivního chování je podle úřadu celá řada, nejen nedovolená rychlost a riskantní předjíždění, jak ukazuje klip.

Patří sem také nedodržování bezpečné vzdálenosti, kličkování, bránění ostatním zařadit se do jízdního pruhu, nevhodné používání dálkových světel a zvukových znamení nebo slovní útoky.

"Agresivita na silnicích vytváří nebezpečné situace, které vedou k dopravním nehodám. Všichni řidiči by se měli zamyslet nad tím, jestli by k ostatním účastníkům silničního nemohli být více ohleduplní," zdůraznil ministr dopravy Gustáv Slamečka.

 

Právě se děje

Další zprávy