V areálu nemocnice jsou čuníci. Pomáhají léčit lidi

Josef Tuček
10. 1. 2010 14:24
Institut klinické a experimentální medicíny získal peníze z fondů Evropské unie
Profesor Luděk Červenka ukazuje nový pavilón pro experimentální medicínu.
Profesor Luděk Červenka ukazuje nový pavilón pro experimentální medicínu. | Foto: IKEM

Praha - "Prase je hodně podobné člověku," říká Luděk Červenka s plnou jistotou, ale nemyslí to nijak urážlivě.

Profesor Červenka je vedoucím lékařem, který zodpovídá za experimenty v Institutu experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Teď otvírá dveře v boční části laboratoří. Nezaměnitelný pronikavě čpící pach za nimi nesvědčí o tom, že jsme v nemocnici.

Za dveřmi v oddělených ohrádkách chrochtají čuníci. O kus dál však už jsou sterilní operační sály. V nich lékaři využívají poznatku o anatomické podobnosti prasete a člověka při nácviku transplantací orgánů, chirurgických operací břicha, operací srdce.

Jen pro nácvik náhrady srdečních chlopní využívají chirurgové ovce, jejichž srdce se hodí lépe.

Osmdesát milionů z Evropské unie

Jsme v pavilonu o velikosti 1 400 čtverečních metrů. "V našem areálu jsme jej postavili v roce 2008 za 150 milionů korun získaných od ministerstva zdravotnictví," konstatuje ředitel IKEM Jan Malý.

Výzkumníci tu už pracují a těší se na další podstatné zlepšení: V minulých dnech institut podepsal smlouvu o tom, že dalších 80 milionů korun dostane z fondů Evropské unie na nákup nového přístrojového vybavení.

Operace zvířete učí lékaře, jak co nejlépe operovat člověka.
Operace zvířete učí lékaře, jak co nejlépe operovat člověka. | Foto: IKEM

"Víte, chceme spojovat experimentální výzkum s klinickou praxí, a proto máme z tohoto pavilonu velikou radost," říká profesor Červenka. A pochvaluje si bývalou náměstkyni pražského primátora Markétu Reedovou, která pomohla evropské peníze získat pro pražskou vědu. (Od prosince už Reedová z SNK-ED není náměstkyní primátora - rezignovala, když se jí nepodařilo prosadit plán potírání korupce na magistrátu.)

"Byli jsme moc rádi, že se paní Reedová tolik snažila o to, aby se část peněz, které Praha dostane z unie, vyčlenila pro výzkum. To víte, je to jenom osmdesát milionů, a do vědy, to není pro politiky tak zajímavé jako miliardy vydané třeba na dopravní stavby," hořce poznamenává profesor Červenka.

Chlopeň při vědomí

Již zmíněné náhrady srdečních chlopní mohou pocházet od zemřelého dárce, anebo jsou uměle vyrobeny třeba z titanu potaženého plasty - ty jsou trvanlivější.

Zdejší chirurgové zkoušeli na zvířatech nový postup umístění chlopně pomocí dlouhé pružné trubičky (katetru) vsunuté do těla přes třísla a vedené k srdci, kde umístí novou chlopeň. Pacient je při vědomí, což je výhodné pro starší lidi, kterým může narkóza vadit.

Po nácviku na ovcích už chirurgové v IKEM loni uskutečnili tuto operaci na dvanácti nemocných lidech.

Jako v nemocnici - jenom místo lidí tu operují experimentání zvířata, aby zjistili, jak pomáhat lidem.
Jako v nemocnici - jenom místo lidí tu operují experimentání zvířata, aby zjistili, jak pomáhat lidem. | Foto: IKEM

Infarkt není bez následků

Když člověk utrpí infarkt, má poměrně slušnou pravděpodobnost, že jej lékaři zachrání. To však neznamená, že má definitivně vyhráno.

Ukazuje se totiž, že za několik let po infarktu se může začít projevovat chronické srdeční selhání. Jednoduše se dá popsat tak, že srdce hůře plní svou funkci pumpy, čerpá méně krve, takže špatně prokrvuje tkáně, krev se hromadí v plicích a zhoršuje dýchání... Není to na umření, ale zhoršuje se tak kvalita života.

Lékaři léčí chronické srdeční selhání pomocí léků.

"V novém pavilonu budeme sledovat postup chronického srdečního selhání u potkanů," říká Luděk Červenka. "Chceme zjistit, jak nemoc postupuje, jaké má fáze, a z toho pak i vyvodit, jak by se tento stav mohl léčit nějakým novým způsobem."

Jak ubrat tlak

Podobně zde budou u potkanů sledovat vývoj vysokého krevního tlaku. I to, zda se dnešní metody jeho léčení nepříznivě neprojeví v některém orgánu.

"Velké naděje se vkládají do kyselin označovaných jako EETs," říká profesor Červenka. (EETs jsou epoxyeikosatrienové kyseliny běžně vytvářené v těle a řídící řadu pochodů v něm.) "Ukazuje se, že když se zvýší jejich koncentrace, snižuje se krevní tlak. Jenže tyhle kyseliny se během pár sekund odbourávají."

Významným pomocníkem lékařů je laboratorní potkan.
Významným pomocníkem lékařů je laboratorní potkan. | Foto: IKEM

Vědci v IKEM tedy zkoušejí v zahraničí vyvinuté chemické látky, které mají rychlému rozpadu těchto kyselin zabránit.

Ledviny mají svůj limit

Zdejší lékaři zkoumají také záněty ledvin. Takový zánět totiž poškodí specializovanou ledvinovou tkáň (parenchym). Tělo to dokáže opravit. Ale když je při zánětu ledvin poškozeno víc než sedm desetin této tkáně, ledviny se začnou zhoršovat a už se samy nenapraví. Proč?

I to se tady lékaři snaží zjistit s pomocí laboratorních potkanů.

Některé dovednosti získané při výcviku a vzdělávání lékařů se dostanou do praxe brzy, jiným, zejména těm z výzkumu, to může trvat dlouhé roky. Stává se, že pokusy také odhalí slepou uličku a ukážou, že takto léčit nepůjde. I to patří k vědě.

"Spolupracujeme se zahraničními výzkumnými ústavy a univerzitami. Je to akademický výzkum, v něm je mnohem míň peněz, než mají k dispozici třeba farmaceutické společnosti," shrnuje Luděk Červenka. "Proto je pro nás těch osmdesát milionů korun z evropských fondů na nové vybavení tak důležitých."

 

Právě se děje

před 2 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy