Útok na Sýrii bude větší. Vzlétnou i bombardéry B-2

Martin Novák Martin Novák
6. 9. 2013 15:45
Původní plán, počítající jen se střelami s plochou dráhou letu, už zřejmě neplatí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Podporu Kongresu ve válce proti Sýrii ještě Barack Obama nemá jistou, ale pokud ji získá, dá rozkaz k mnohem rozsáhlejšímu úderu, než původně zvažoval.

Vyplývá to z informací lidí, kteří se podílejí na plánech intervence. Obama hovořil nejdříve o omezených úderech, teď se rýsuje daleko větší operace.

Televize CNN cituje jednoho z představitelů Obamovy administrativy, který pod podmínkou zachování anonymity novinářům sdělil, že kromě už dříve avizovaných střel s plochou dráhou letu nasadí Američané zřejmě i bombardéry.

Ve vzdušném prostoru Sýrie, která má velmi kvalitní a rozsáhlou protiletadlovou obranu, vybudovanou s pomocí Ruska, budou životy pilotů v ohrožení. Bombardéry ale mohou útočit i z větší vzdálenosti a odpalovat tzv. stand-off missiles.

Bombardér B-52H
Bombardér B-52H | Foto: US Air Force

Novinář televize ABC Jonathan Karl byl na palubě letounu Air Force One, kterým Obama letěl na návštěvu Švédska. Podle Karla se hovoříči hovořilo o nasazení bombardérů B-2 Stealth a obřího B-52 Stratofortress.

Nezávisle na tom potvrdily tuto informaci jiné zdroje i listu Wall Street Journal.

"Úder, který se připravuje, způsobí Asadovým silám během osmačtyřiceti hodin více škody, než jim způsobili povstalci za dva a půl roku," citovala televize ABC jednoho z bezpečnostních poradců Obamy.

Letouny B-2 Spirit jsou dislokovány na základně v Missouri v USA, v Kataru mají Spojené státy bombardéry B-1, schopné letět extrémně nízko nad zemským povrchem.

Obamův první plán počítal jen se střelami s plochou dráhou letu Tomahawk, odpalovanými z lodí ve Středozemním moři.

Zapojení letadel může znamenat, že operace bude delší a že jejím cílem je výrazněji vojensky oslabit režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrská armáda přemístila vojáky a techniku z některých míst, kde se předpokládá útok, do obydlených oblastí. Podle svědků například do škol nebo mešit.

Předseda Sboru náčelníků štábů Armády USA ve středečním vystoupení v Senátu prohlásil, že zpravodajci "pohyb v Sýrii" monitorují a vědí o něm.

Americký úder má směřovat na vojenská letiště, pozice dělostřelectva, sklady paliva a armádní komunikační centra. Nepředpokládá se, že by terčem raket byly přímo i sklady chemických zbraní.

Sýrie má podle odhadů západních rozvědek možná stovky tun chemikálií. Sarinu, plynu VX či tabunu.

Ve Středozemním moři mají USA čtyři vojenská plavidla, v Rudém moři pak letadlovou loď USS Nimitz s letouny F-18. Jediným tabu tak zřejmě zůstane nasazení pozemních jednotek. Kongres velmi pravděpodobně v rezoluci, kterou (možná) schválí, výslovně vyloučí takovou možnost.

Kongres se sejde v pondělí 9. září a hlasovat o použití síly bude pravděpodobně v úterý či ve středu. Jestliže válka začne, pak se tak stane uprostřed nebo ke konci příštího týdne.

 

 

Právě se děje

Další zprávy