Brusel - Německé předsednictví přineslo konkrétní výsledky. Jaké? Tak například levnější roaming.
Na důkaz svého tvrzení kancléřka Angela Merkelová dokonce dnes europoslancům zamávala od řečnického pultíku vlastním mobilem, který vyndala z kapsy saka.
Během tradičního "grilování", kdy jako šéfová přesedající země Rady EU čelila smršti výtek od poslanců, to byl ale asi jediný úsměvnější moment.
Do Merkelové se totiž pustili jak zastánci silnější integrace Unie, tak politici, jimž současná EU připadá až příliš levicová.
Podle Daniela Cohn-Bendita, známého bouřliváka a vůdce pařížské revolty z roku 1968, EU ustoupila polskému nátlaku. "Oni chtějí pomyslnou krávu nejen podojit, ale i sníst a prodat zároveň," řekl na adresu bratrů Kaczyńských.
Jana Bobošíková zase Merkelové vytkla, že zavedla EU do osidel sociálního státu.
Merkelová? Bojovala jako lvice
Kancléřka, která v závěru týdne předá symbolicky žezlo EU Portugalsku ale trvala na tom, že nedávný summit dospěl k dobrému kompromisu. "Zabránili jsme rozdělení Evropy. Vždy budou existovat státy, které s určitými kroky nebudou souhlasit," řekla Merkelová.
Úsilí Merkelové o kompromisní řešení krize kolem polského návrhu nového hlasovacího systému vyzdvihl i lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.
"Byla trpělivá, bojovala jako krotká lvice, když musela být krotká, a jako divoká lvice, když byla potřeba divokost," řekl Juncker v rozhovoru pro server Spiegel Online.