Unikátní pohled do vládního letounu: Luxus politiků vystřídala lůžka intenzivní péče

Unikátní pohled do vládního letounu: Luxus politiků vystřídala lůžka intenzivní péče
Unikátní pohled do interiéru vládního Airbusu A319CJ upraveného pro převoz pacientů. Kromě dvou jednotek PTU lze do interiéru nainstalovat další dvě lůžka pro pacienty vyžadující polohu vleže - takzvané stretchery.
Kontrola kyslíkové zásoby uložené ve spodní části PTU před startem Airbusu. Zásoba kyslíku je počítána minimálně na desetihodinový transport.
Plicní ventilátor. Všechny přístroje, které jsou součástí jednotky PTU, jsou koncipovány na šest hodin autonomního provozu s vlastní baterií. Během letu je ovšem jednotka kompletně napájena energií z letadla.
...
Foto: Archiv OLZSaUM Líně
Jiří Škuba Jiří Škuba
6. 4. 2020 18:34
Pohodlná sedadla zmizela, jejich místa zabrala speciální lůžka pro přepravu pacientů v kritickém stavu. Vládní letouny jsou připraveny na transport českých občanů, kteří v zahraničí onemocní infekcí covid-19 a vyžadují intenzivní péči.

V České republice existuje už od roku 1993 program MEDEVAC, který umožňuje urgentní převoz zraněných nebo nemocných obyvatel k léčení do ČR. Pro tyto účely lze po úpravě interiéru, která trvá pouze několik hodin, využít nejen čtyři vojenské letouny CASA, ale také oba Airbusy A319CJ, které spadají do tzv. vládní letky.

Každý z nich může vézt až dvě speciální transportní jednotky pro pacienty, nazývané anglickou zkratkou PTU (Patient Transport Unit) a dodávané společností Lufthansa Technik, což jsou vlastně plnohodnotné jednotky intenzivní péče.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy