Bašta je ve vážném stavu v nemocnici. Myslíme na vás, vzkazují mu poslanci SPD

Domácí Domácí
30. 5. 2023 11:51
Bývalý prezidentský kandidát a poslanec hnutí SPD Jaroslav Bašta je s vážnými zdravotními problémy v nemocnici. SPD apeluje na zachování jeho soukromí, ale poslanci hnutí odhalují, že situace je vážná. Bašta kandidoval v letošních prezidentských volbách, předtím byl velvyslancem v Rusku a na Ukrajině. Před pádem komunistického režimu byl disidentem a politickým vězněm.
Jaroslav Bašta (SPD).
Jaroslav Bašta (SPD). | Foto: Lukáš Bíba

"Všichni našemu bývalému prezidentskému kandidátovi přejeme hodně sil a myslíme na něj," napsala mluvčí SPD Barbora Šťastná. V zájmu zachování soukromí poslance a klidu jeho rodiny poprosila o respekt a zdrženlivost v souvislosti s informováním o jeho zdraví.

Poslanec hnutí Jaroslav Foldyna Seznam Zprávám napsal, že Bašta na tom není dobře. "Vzhledem k jeho věku a nemocem, které prodělal, je situace vážná," řekl o pětasedmdesátiletém Baštovi.

Závažnost jeho zdravotního stavu potvrdila i poslankyně Karla Maříková (SPD). "Velice mě to mrzí, jelikož jsem ho poznala jako velice skromného a neobyčejného člověka s mnoha životními zkušenostmi. Panu Baštovi přeji mnoho sil, máme ho všichni v poslaneckém klubu SPD moc rádi," vzkázala.

Bašta kandidoval v letošních prezidentských volbách za SPD. V prvním kole voleb získal 4,45 procenta hlasů voličů a do druhého kola nepoustoupil.

Bašta byl za minulého režimu disidentem, podepsal Chartu 77 a strávil dva a půl roku ve vězení za svou aktivitu ve studentském Hnutí revoluční mládeže. Po roce 1989 spolupracoval s ČSSD, se kterou se po 30 letech rozešel. V této době byl velvyslancem v Rusku a následně na Ukrajině.

V roce 2019 vstoupil do hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, za které neúspěšně kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu. V roce 2021 se stal členem SPD a poslancem hnutí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy