Superkrvinka zlikvidovala HIV. Zatím jen v laboratoři

Jan Červenka
15. 11. 2008 14:05
Příští rok mají začít testy na pacientech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cardiff - Virus HIV je smrtelný i proto, že umí přelstít imunitní systém. T-lymfocyty, tedy bílé krvinky, které mají za úkol infekce ničit, jej kvůli tomu nedokáží rozpoznat.

Vědci z Pensylvánské zdravotní školy ve spolupráci s kolegy z Velké Británie však v laboratoři vyvinuli bílou superkrvinku, která dokáže nakaženou buňku najít a od viru vyčistit.


Informoval o tom server Science Daily.com.

Maskované otisky

Když se virus HIV dostane do těla, vniká do buněk, začleňuje se do nich a donutí je, aby vyráběly jeho kopie, a tím šířily infekci. Na povrchu napadené buňky přitom zůstane „otisk" viru, který vyvolá imunitní reakci. Jenže virus dokáže velmi rychle mutovat a své otisky dovede před imunitním systémem zamaskovat.

Lymfocyty poznají virus podle slabých chemických interakcí. Superkrvinka je vlastně klasický T-lymfocyt, který však má vylepšený receptor (rozpoznávací čidlo) pro nalezení částí viru, díky čemuž je jeho vyhledávací schopnost mnohonásobně větší.

Krvinka tak odhalí i viry, které by běžným lymfocytům unikly, a díky silnějším chemickým interakcím je její zásah daleko efektivnější. Ke zvládnutí infekce je tak lymfocytů potřeba daleko méně. Navíc se superkrvinka velmi rychle množí, za dva týdny i v řádech miliard.

Vyčerpaný virus

„Když jsme před víc jak deseti lety viděli, jak rychle virus dokáže obcházet imunitní systém, bylo nám jasné, že nikdy nebude existovat běžná vakcína proti této infekci," vysvětluje profesor Andy Sewell z univerzity v Cardiffu, který se na výzkumu podílel.

 „Při setkání s novým lymfocytem virus buď zemře, nebo bude muset neustále měnit svou podobu, což jej oslabí. Samozřejmě by byl lepší první případ, ale to ukáží až další testy," pokračuje.

Podle autorů studie by testy na pacientech v pokročilých stádiích nemoci, pro něž nefunguje běžná léčba, měly začít příští rok. Pokud by bylo léčení úspěšné, chtěli by je vědci zavést v následujících letech i pro pacienty v počátečních stádiích, kdy se infekce ještě dá poměrně dobře kontrolovat. Bude však nutné zajistit, aby superkrvinka nenapadala tkáně, které jsou organismu vlastní.

 

 

Právě se děje

Další zprávy