Summit začal. Kolíkuje se prostor pro novou EU

Adam Junek
21. 6. 2007 21:00
Jak startovní výstřel vypadal? Uvnitř FOTOGALERIE

Brusel (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Dveře za vyjednavači zaklaply. Summit Evropské unie oficiálně začal. A teď se rozhoduje, co dál s euroústavou.

Jasné je zatím jen to, že ústavní symbolika zmizí. Ale co třeba s polským požadavkem na změnu hlasovacího systému? Nebo britskou nechutí zahrnout do smlouvy Listinu záklaních práv? Či s nizozemskou červenou kartou pro novou legislativu od národních parlamentů?

To vše se rozhodne v následujích hodinách tvrdých jednání. Bruselští experti oslovení deníkem Aktuálně.cz ale mají jasno: Dohoda bude, ať už jakákoliv.

"Jednání o ústavě se vlečou už příliš dlouho. Evropa potřebuje řešit mnoho jiných problémů, a proto se už musí zbavit zátěže v podobě této smlouvy," míní Paul Hofheinz, prezident bruselského uskupení ekonomů Lisabonská rada.

Dohodu chtějí všichni. I Polsko

Souhlasí s ním i další bruselský expert Peter Ludlow. "Rozhodně dohody dosáhnou. Všichni před summitem signalizovali vůli se dohodnout. Dokonce i polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Když odhlédneme od toho nesmyslu, co říkal o druhé světové válce, jasně řekl, že dohoda je možná," upozorňuje Ludlow.

Premiér "hlavního potížisty" evropských jednání, sousedního Polska, totiž včera uvedl: "Potřebujeme změnit hlasovací systém, protože nebýt druhé světové války, je tu 66 milionů Poláků a měli bychom silnější pozici," uvedl.

Přesto naznačil, že Polsko je ochotno se dohodnout. Mnozí navíc věří, že i to, že na summit nakonec přijel jeho bratr, prezident Lech Kaczyński, je signálem zmírnění tvrdého postoje největšího z nováčků v unii.

Na dohodu sází i bývalý český vyjednavač Pavel Telička. "Nikdo si nevezme na svá bedra to, že by kvůli němu nebyla dohoda o mandátu k dalšímu jednání o nové smlouvě. Tady se kolíkuje prostor a všechny země se již připravují na další podzimní jednání," myslí si.

A i politici věří, že dohoda o "fahrplánu" úprav ústavy nakonec nějak dopadne.

"Vůbec si nepřipouštím možnost, že by jednání zkrachovala. Osobně udělám všechno pro to, aby se například Polsko nedostalo při jednání do izolace, kdy by hrozilo uplatnění veta," uvedl před odletem do Bruselu Mirek Topolánek.

Veterán bruselských jednání, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, zatím dává summitu šanci 50 na 50. "Pokud neuspěje ani Německo, pak nás čeká mnoho let, než se pohneme kupředu," varoval v rozhovoru pro dnešní Die Welt.

Co předvede nováček Sarkozy?

Hlavní roli v jednáních tak bude hrát samozřejmě německá kancléřka Angela Merkelová. A podle médií jí po boku bude stát silný partner - nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který si odbývá na tomto summitu premiéru.

"Sarkozy působí velmi proevropsky. Vyjadřuje se tak, nechává se fotit s evropskou vlajkou. To jsou jasné signály, že chce, aby se věci pohly kupředu," říká Jean-Dominique Giuliani, prezident pařížské nadace Roberta Schumana.

A ač respektuje Merkelovou jako současnou šéfku unie, byl Sarkozy velmi aktivní při dojednávání kompromisů před summitem. A konečný německý návrh respektuje mnohé, co Sarkozy požadoval, doplňuje Giuliani.

Alternativní skupinové foto šéfů států a vlád sedmadvacítky v Bruselu. Autoři makety chtěli jeho prostřednictvím říct, že politici neposlouchají, co jim říkají občané EU.
Alternativní skupinové foto šéfů států a vlád sedmadvacítky v Bruselu. Autoři makety chtěli jeho prostřednictvím říct, že politici neposlouchají, co jim říkají občané EU. | Foto: ČTK/AP

Jak ale dohoda dopadne, to si málokdo troufá odhadovat. "V jednáních je mnoho proměnných. Určitě zajímavý je i český návrh na snížení procenta při většinovém hlasování. Konečný kompromis ale jistě přinese německé předsednictví," tvrdí Ludlow.

Hlasovací pravidla budou i podle Hofheinze ve středu jednání. "Nicméně bych nečekal zásadní posuny. Dlouho trvalo, než se 27 států včetně tehdejších pozorovatelů Rumunska a Bulharska shodlo na systému, který uvádí ústava. Také posuny zřejmě budou velmi malé," řekl.

Telička hodnotí český návrh pozitivně. "Nelze jej sice vytrhnout z kontextu ostatních řešených problémů, ale je to dobrý posun v české pozici. Dřívější až ideologická prohlášení se proměnila v konstruktivní přístup českých představitelů, a to se při bruselských jednáních cení," uvedl.

Europoslanec Březina: Barroso to přehnal

Do rozjitřených nálad před summitem, kdy 22 států ústavu podporuje a pět zemí včetně České republiky chce prosadit podstatné změny textu, zasáhl i šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Ten v úterý varoval Polsko a další nové země před blokováním dohody a zmínil i možnost, že by se tím ohrozilo čerpání dotací z evropské kasy.

Lidovecký europoslanec Jan Březina.
Lidovecký europoslanec Jan Březina. | Foto: Archiv Jana Březiny

"Výroky pana předsedy komise považuji za skandální a naprosto se vymykající principům rovnosti a spolupráce, na nichž je postavena EU", rozčiluje se český europoslanec Jan Březina.

"Otevřený nátlak na členské státy ze strany Evropské komise nemá v historii evropských summitů obdoby a svědčí o tom, že se Evropská komise pasuje na roveň suverénním členským státům. Takováto pozice jí však podle zakládacích smluv nenáleží. Vlády dotčených členských států včetně Česka by se proti těmto výrokům měly ostře ohradit," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy