Summit chce rozhýbat smlouvu o EU. Česko je proti

Blahoslav Hruška
19. 6. 2008 13:40
Schwarzenberg: závazek k ratifikaci nepodepíšeme
Jaká budoucnost asi čeká na Lisabonskou smlouvu?
Jaká budoucnost asi čeká na Lisabonskou smlouvu? | Foto: Evropská komise

Brusel - Nedopustit pauzu k rozmýšlení jako v případě krachu euroústavy a co možná nejrychleji pokračovat v procesu ratifikace. S takovým plánem odjíždějí na bruselský summit Rady EU německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Evropa si žádnou fázi reflexe nemůže dovolit," zopakovala Merkelová před odletem s tím, že unie by měla jednat rychle a jednohlasně.

Do písmene tak zopakovala stanovisko předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, který po pokračování ratifikace volal již krátce po zamítavém výsledku irského referenda minulý pátek.

Jenže s jednohlasností a rychlým schvalováním podle původního plánu (tj. do jara příštího roku) je na tom unie na štíru. Největší překážkou pro plány německo-francouzského tandemu bude podle všeho Česko.

Praha totiž proces ratifikace oficiálně prohlásila za pozastavený a není ani nakloněna tomu, aby se téma Lisabonské dohody v dohledné době otevíralo.

Zatímco pro prezidenta Václava Klause nebo šéfa Senátu Přemysla Sobotku jde o mrtvý dokument, premiér Mirek Topolánek se snaží jednoznačným slovům vyhýbat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nicméně v rozhovoru pro rakouský Der Standard již řekl, že Česko žádný dokument zavazující ho k další ratifikaci nepodepíše. „To by nemělo smysl," řekl.

„Je důležité, aby všechny instituce EU odolaly pokušení vyvíjet nátlak," dodal šéf české diplomacie.

Česko, podobně jako dalších sedm zemí v EU, dokument, který by měl konsolidovat a reformovat stávající smluvní základy sedmadvacítky, prozatím neratifikovalo.

Nejnověji se do výčtu zemí, které řekly reformě ano, zařadila také Británie. Po bouřlivé debatě ve středu v noci nakonec Horní sněmovna posvětila rozhodnutí poslanců, a Lisabonská smlouva tak čeká jen na formální podpis královny.

Lisabon naštěstí řešit nemusíme, řekl Topolánek. Jenže Brusel po něm bude chtít jasnou řeč.
Lisabon naštěstí řešit nemusíme, řekl Topolánek. Jenže Brusel po něm bude chtít jasnou řeč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

I tak je ale premiér Gordon Brown pod silným tlakem opozice. "Irové řekli ne. Kterému z těch slov nerozumíte?" dobíral si Browna ve sněmovně šéf konzervativců David Cameron. 

Slovinské předsednictví, které za několik dnů končí, ale odmítá mluvit o krizovém summitu. Premiér Janez Janša proto prosazuje, aby se nezapomnělo ani na jiná palčivá témata. Lídři by se tak měli zabývat i zvyšujícími se cenami energií a potravin.

Jestli jim na to kvůli nečekané komplikaci s Lisabonskou smlouvou zbyde čas, ale nikdo zatím neví.

 

Právě se děje

Další zprávy