Primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD) dnes pro Aktuálně.cz řekl, že to není možné. V Olomouci se během noci rozlila Morava do dvou městských částí. Radnice nařídila evakuaci více než 4 tisíc lidí.
A: Proč se nepokusíte?
Výstavbu není možné urychlit. Opatření jsou ve stadiu technické přípravy, to je největší problém. Navíc jsou to miliardové stavby. Ale fakt, že je částečně zaplatí peníze z EU, dává šanci, že se jejich stavba nebude prodlužovat.
A: Neuvažujete o nákupu mobilních stěn proti velké vodě, které například chrání pražskou Kampu?
Zodpovědnost za protipovodňová opatření má správce toku a tím je Povodí Moravy...
A: Ale v Praze nakupoval magistrát...
Ale...chtěl jsem říct, že... ale radnice může hledat řešení. A my ho hledáme. Projektanti nám však řešen pomocí těchto prvků nenavrhli. Takže se o jejich nákupu ani nediskutovalo. Řešení, jak zabránit povodni, je vždy více. I betonové pilony to nakonec mohou být. Larsenové stěny, o těch se mluvilo. Vše se ale musí přizpůsobit lokalitě, která je vždy jiná. V Olomouci je problém s úzkým profilem mezi soukromými pozemky a tokem.
A: Co tedy město nyní udělá?
Pro stejně velkou vodu, jako přišla do města nyní, se nabízí jedno řešení. Iniciovali jsme už jednání a chceme, aby se zvýšila a zpevnila hráz u části Černovír. Tuto úpravu, která by zabránila dvacetileté povodni, můžeme udělat dříve než bude postaven kanál a rozšířeno koryto.
A: Podílelo se v minulých letech město na stavbě hráze v Horce nad Moravou, která má chránit také Olomouc?
Ne. Stavbu financoval stát prostřednictvím Povodí Moravy.