Lucemburk - Srbsko podepsalo stabilizační a asociační dohodu s Evropskou unií. Jde o významný dokument, který Srbsku umožňuje stát se časem členem EU.
Před vstupem do Unie ale Srbové musí splnit řadu přísných podmínek.
"Je to začátek cesty, která vede do Bruselu," řekl ministr zahraničí předsedajícího Slovinska Dimitrij Rupel. Dodal, že je to pro Srby "ohromná příležitost". Podpis je podle něj "silným signálem, aby se k nám (Srbsko) připojilo".
Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič označil dohodu za "historický okamžik".
Dohodu musí ještě schválit srbský parlament.
Proti podpisu dohody dosud měly výhrady hlavně Nizozemsko a Belgie, podle kterých Srbsko dostatečně nespolupracuje s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu.
Srbové totiž stále nezadrželi například Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče, kteří jsou obviňováni z válečných zločinů během konfliktu v devadesátých letech.
EU k podpisu dohody přistoupila před květnovými srbskými předčasnými volbami, aby podpořila proevropské strany zastoupené hlavně přívrženci prezidenta Borise Tadiče. V zemi totiž v souvislosti s vyhlášením nezávislosti Kosova rostou preference radikálních nacionalistů.
Půjde o jedny z nejdůležitějších evropských voleb roku, které mimo jiné rozhodnou, zda bude Srbsko směřovat k EU.
Právě spory o Kosovo a o srbské členství v Unii zapříčinily rozpad srbské vlády. Podle průzkumů veřejného mínění si většina Srbů členství své země v EU přeje.
Vše o dění v Evropské unii: Čtěte Eurorubriku Aktuálně.cz |