Zásoby státu se rozšíří o 10 milionů menstruačních vložek. Stačily by na pět dnů

ČTK ČTK
24. 5. 2021 16:10
Správa státních hmotných rezerv do konce roku 2023 pořídí do strategických zásob státu deset milionů kusů dámských menstruačních vložek. Návrh ministerstva financí v pondělí schválila vláda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Menstruační vložky tak budou udržovány ve skladech pro případ živelních, válečných či jiných katastrof a krizí. Plánovaný počet deset milionů by měl podle ministerstva financí v případě mimořádného krizového stavu pokrýt až pětidenní absolutní výpadek této komodity.

V souvislosti s tím také vláda schválila, aby dva miliony vložek, které bude Správa státních hmotných rezerv každoročně obměňovat, dostaly bezplatně potravinové banky, které by je distribuovaly sociálně nejpotřebnějším ženám.

Ministerstvo financí nyní jedná o distribuci s Českou federací potravinových bank. "Menstruační chudoba je typické společenské tabu. To, že se o ní příliš nehovoří, bohužel neznamená, že neexistuje. Je to problém, který v České republice trápí a skličuje přibližně 70 000 žen," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Celkovou cenu nově pořizovaných zásob bude ministerstvo financí znát až po výsledku výběrového řízení. Nicméně odhaduje, že by neměla překročit 24 milionů korun. "Jedná se zároveň o řešení, které oproti alternativě ve formě snížení DPH s rozpočtovým dopadem až 300 milionů Kč představuje také významnou úsporu pro veřejné rozpočty," upozornilo ministerstvo financí.

Navrhovaný postup podle ministerstva navazuje na současný trend patrný v řadě vyspělých zemí, jako jsou například Nový Zéland, Irsko nebo Velká Británie.

 

Právě se děje

Další zprávy