Spor o 'slyšící' programy: Kdo je Českou hlavou?

Josef Tuček
17. 12. 2009 23:00
Že by konečně důkaz o rostoucí domácí konkurenci ve špičkových technologiích?
Profesor Jan Nouza předvádí diktování textu, který program převede do psané podoby.
Profesor Jan Nouza předvádí diktování textu, který program převede do psané podoby. | Foto: Josef Tuček

Praha - Nestává se v Česku příliš často, aby tu v jednom oboru působily hned dva univerzitní výzkumné týmy na světové úrovni. Ještě vzácnější je, když si každý z nich dokáže najít výrobce pro své nápady. A to nikoli díky prodeji licence do zahraničí, ale v důsledku spolupráce s domácími firmami, která přináší špičkové technologie přímo do českého prostředí.

Nebylo by to ovšem Česko, aby spolu obě výzkumné skupiny nebyly v nelítostné při, nepodávaly na sebe stížnosti a nevyhrožovaly si soudní žalobou. Jde o to, jestli si jedna z nich opravdu zaslouží titul Česká hlava.

Děje se tak kolem vývoje počítačových programů pro rozpoznávání mluvené řeči a jejího převodu do psané podoby.

Umíme česky

Česko je zaslíbenou zemí pro tvůrce programů, které rozpoznávají mluvený jazyk. Sídlí tu i vývojové středisko americké společnosti IBM, které pracuje na tom, aby člověk mohl svým hlasem mluvit s počítačem, a počítač mu dokázal aspoň v omezené míře odpovídat. Pracovníci IBM vytvářejí programy pro angličtinu, španělštinu, čínštinu... Malé jazyky, včetně češtiny, ovšem musí u světových firem čekat, nejsou obchodně tak zajímavé.

Dvě česká pracoviště však už vyvinula programy, které umožňují počítačový převod mluvené češtiny do psané podoby.

Jedním je tým z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, jehož software využívá pražská společnost Novasoft.

Druhým pak tým z Technické univerzity v Liberci, jehož programy nabízí pražská společnost Newton Technologies.

První tým získal přednedávnem jedno z ocenění v soutěži Česká hlava. Druhý tým od té doby tvrdí, že se tak stalo neoprávněně. Proč?

Diktování bez písařky

Společnost Novasoft přihlásila do soutěže Česká hlava svůj program na přepis diktovaného textu, který používají například lékaři v řadě nemocnic. Uživatel diktuje do přístroje svůj zápis (včetně upozornění, kde má být ve větě čárka, tečka a kde končí odstavec), a program vše převede do psaného textu v počítači. Ušetří se tak čas a práce zapisovatelky.

Diktovaný text. Někdy program dokáže sám opravit špatně zachycená slova podle kontextu, jinak je musí opravit člověk.
Diktovaný text. Někdy program dokáže sám opravit špatně zachycená slova podle kontextu, jinak je musí opravit člověk. | Foto: Aktuálně.cz

S tímto programem společnost Novasoft vyhrála v soutěži Česká hlava cenu nazvanou Industrie.

"Je to zpochybnění zásadních principů vědecké a profesionální etiky," reagoval profesor liberecké univerzity Jan Nouza, jenž vyvíjel výrobek konkurenční.

Ředitel společnosti Newton Technologies Petr Herian, který s libereckými vědci spolupracuje, k tomu doplňuje: "My také, už od roku 2008, nabízíme na českém trhu program pro přepisování mluvené řeči do psaného slova."

Nejsou jediní

Cena Industrie se podle statutu soutěže Česká hlava uděluje firmě, která "v období nejvýše 12 měsíců před datem uzávěrky přihlášek realizovala nejvýraznější novou technologii či výrobek na území ČR".

Kritikové jejího udělení tedy říkají: Na trhu byl nejenom ten oceněný, ale i náš, obdobný výrobek. A k tomu dodávají, že konkurence svůj program pro přepisování hlasu stejně vyvinula už dříve než rok před uzávěrkou, která byla v půlce září.

"Údajně renomované ocenění Česká hlava může být zneužito v nekalé soutěži na podporu jedné firmy proti druhé, což se právě stalo," obvinil organizátory soutěže Petr Herian.

Testování není "realizace"

A tady si zase novináři zkoušejí program Novasoftu po udělení ceny Česká hlava.
A tady si zase novináři zkoušejí program Novasoftu po udělení ceny Česká hlava. | Foto: Josef Tuček

Samozřejmě se hned ozvala i druhá strana, tedy oceněná firma Novasoft.

"Dali jsme případ k analýze právníkům, protože zvažujeme žalobu za poškození dobrého jména naší společnosti," tvrdí její šéf Vladimír Moravec.

"Do soutěže jsme přihlásili programy pro přepis medicínských a právních textů, a ne programy, které jsme vyvinuli dřív," říká. Každý program totiž obsahuje odlišný specializovaný slovník konkrétního oboru, pro který je určen. V medicíně to je například slovník výrazů používaných v patologii nebo třeba odlišný slovník pro radiologii.

"Pojem 'realizovat technologii' ve statutu soutěže chápeme tak, že jsme program prodali zákazníkovi, který jej v praxi opravdu používá. Ne že jsme někomu půjčili licenci k testování," dodal Vladimír Moravec s přímou narážkou na konkurenční Newton.

Kdo prodává?

Jak to tedy vypadá s uplatněním výrobků obou firem v praxi?

"Zakoupili jsme asi třicet licencí od Novasoftu a tři licence od Newtonu," říká náměstek Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Haase. Tady lépe prodává Českou hlavou oceněný Novasoft.

U soudů ovšem začíná bodovat konkurenční  Newton. Ministerstvo spravedlnosti nakonec vybralo její software pro zkušební provoz do konce tohoto roku. Avšak: "Testování tohoto softwaru bylo pro soudy bezplatné. Ministerstvo spravedlnosti hradilo firmě Newton Technologies částku 40 000 korun měsíčně za zavedení softwaru, technickou podporu při instalaci, poradenství k užívání, tedy za celkový technický servis během užívání programu," uvádí tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Newton má tedy v soudnictví dobře našlápnuto, ale ještě neprodává. Svůj program, tentokrát vybavený všeobecně zaměřeným slovníkem, ovšem úspěšně využívá i pro přepis televizních a rozhlasových zpráv do mediální databáze.

Logo ocenění, které nyní mezi českou vědeckou a technickou inteligencí vyvolalo zlou krev.
Logo ocenění, které nyní mezi českou vědeckou a technickou inteligencí vyvolalo zlou krev. | Foto: Česká hlava

Rozhodnout, zda je některá firma výrazně lepší, se příliš nedá. Do soutěže Česká hlava se však přihlásil jen Novasoft.

Porota potvrdila rozhodnutí

Organizátoři soutěže Česká hlava připustili, že měli lépe porovnávat řešení přihlášená do soutěže s konkurenčními výrobky.

Porota se tedy znovu sešla a probrala připomínky. V tajném hlasování pak všech osm přítomných porotců rozhodlo, že cena byla společnosti Novasoft udělena oprávněně a statut soutěže nebyl porušen.

Jestli se tím spor definitivně přesunul do času minulého, se teprve uvidí. Ovšem pachuť vzájemných útoků a urážek se určitě potáhne dlouho.

Zatvrzelý optimista by to ovšem mohl vidět i jinak: Kdyby bylo víc opravdu špičkových týmů, které se mohou hádat o to, kdo je lepší v praktickém uplatnění svého výzkumu, mohlo by být lépe i české vědě. Pokud by ovšem nevybila příliš mnoho své energie na vzájemné spory.

 

Právě se děje

Další zprávy