Praha - Soudní spory a práce kolem nich zaberou právníkům v celé Evropě celou čtvrtinu jejich času stráveného v zaměstnání.
Rozložení práce českých právníků se od evropského průměru nijak neliší. Vyplývá to z výsledků studie The Shrinking World právní společnosti Lovells.
Na druhém místě za soudními spory s "umístilo" poradenství v oblasti obchodního práva. To je činnost, která právníkům zabere celkem 22 procent z celkového času.
"Podle našich informací narůstá počet sporů i v České republice. Stále více jsou využívány alternativní způsoby řešení sporů, zejména pak arbitráž, která je v porovnání s řízením před soudy mnohem rychlejší," popsal vývoj Miroslav Dubovský, partner pražské kanceláře Lovells.
Čím se právníci zabývají (čas v %)
- Řešení sporů (26 %)
- Poradenství v obchodním právu (22 %)
- Poradenství pro management (13 %)
- Spory s regulačními orgány (12 %)
- Management rizik (9 %)
- Fúze, akvizice a prodej podniků (8 %)
Zdroj: Studie The Shrinking World
Kamenem úrazu jsou špatné smlouvy
Vzestup počtu soudních sporů lze pozorovat v oblastech financování, výstavby a rozvoje nemovitostí a zároveň také v rámci dohod o spolupráci.
Odvětvím, kde je však nárůst počtu sporů nejcitelnější, je bankovnictví a jiné finanční služby. "Například v bankovnictví a pojišťovnictví uvádí 45 procent právníků, že se jejich firma dostala do více soudních sporů, než tomu bylo v minulosti," potvrdil Dubovský.
Z Itálie do Nizozemí aneb z extrému do extrému
Ačkoli rozložení práce právníků v České republice evropskému průměru odpovídá víceméně přesně, Italové a Nizozemci se od průměru odchylují velmi výrazně.
Zatímco právníci v zemi tulipánů tráví řešením soudních sporů v podstatě zanedbatelné procento času, jejich italští kolegové tráví touto činností až 50 procent času.
Čtěte také: Průzkum: České firmy většinou platí faktury pozdě
Čeho se nejvíc obávají? Regulátorů, USA, Ruska a Číny
Za nejvíce rizikové považují právníci případné spory s regulatorními orgány. Za vysoce rizikové je označilo dokonce 45 procent respondentů.
Důvodem jsou malé zkušenosti s nimi a fakt, že u nadnárodních firem může šetření firmy v jedné zemi vyvolat šetření i v ostatních zemích.
Průzkum rovněž zjišťoval, kterým zemím se chtějí právníci při řešení soudních sporů nejvíce vyhnout. Nejvíce - plných 29 procent - se obávají sporu ve Spojených státech.
Po nich následují Rusko a Čína shodně s 16 procenty. V případě USA vzbuzuje obavy rozdílnost právního i politického systému. V neprospěch Ruska a Číny pak zase hraje nízká úroveň justice a snadnější možnost ovlivnění soudců.
Související: Právníci: Stát církvi nabízí miliardy, které jí nepatří