Sonda Phoenix se neozývá. NASA už misi odepsala

Michal Pavec
11. 11. 2008 8:15
Signál z Marsu se naposledy ozval 2. listopadu
Přistání sondy Phoenix na Marsu
Přistání sondy Phoenix na Marsu | Foto: NASA

Los Angeles - Několikaměsíční mise sondy Phoenix na Marsu končí. Se Zemí naposledy krátce komunikovala v druhý listopadový den. Od té doby o ní NASA nemá vůbec žádné zprávy.

Vědci z této kosmické agentury se proto pomalu připravují na ukončení projektu, který si vytyčil za cíl najít na rudé planetě vodu, prozkoumat její půdu a zjistit, zda jsou na ní podmínky umožňující život.

NASA se ještě nejméně tři týdny bude snažit zachytit signál Phoenixu, ale vzhledem ke zhoršujícímu se počasí na planetě s úspěchem příliš nepočítá.

"Máme stále zapnuté rádio a snažíme se Phoenix kontaktovat, ale nikdo v týmu už příliš nevěří, že se nám to podaří," řekl novinářům vedoucí projektu v NASA Barry Goldstein.

S blížící se zimou dopadá na solární panely stále méně slunečních paprsků, takže sonda přestává mít dostatek energie. NASA předpokládá, že během kruté zimy na Marsu sluneční panely popraskají a odpadnou.

Konec sondy pravděpodobně uspíšila písečná bouře, která zakryla výhled na Slunce, a snížila tak efektivitu solárních panelů.

Úspěšná mise nebo jen bublina?

Sonda Phoenix opustila zemský povrch na Floridě v srpnu roku 2007 a na Marsu dosedla v květnu letošního roku.

Projekt měl původně trvat tři měsíce, ale protáhl se o další dva. Během své mise sonda například zachytila sněžení.

NASA označuje působení sondy za velký úspěch. Někteří vědci ale tento optimismus nesdílejí a výsledky dosažené Phoenixem nepřeceňují.

Přístroje sondy například ukázaly, že na Marsu skutečně je vodní led. NASA to také nadšeně sdělovala prostřednictvím světových médií. Odborníci však v tomto případě udiveně krčili rameny. O přítomnosti vodního ledu totiž vědci dávno věděli z jiných pozorování. Stále však není jisté, zda se na Marsu může vyskytovat voda v kapalném stavu, která je potřebná pro živé organismy, jak je známe ze Země.

Sondě se nepodařilo jednoznačně prokázat, zda může na Marsu existovat život. Dlouhé debaty vyvolal nález iontů chloristanu (perchlorátu) v marsovské půdě. Možnost, že jej tam vnesla sama sonda při svém přistání pomocí trysek, se nyní považuje za nepravděpodobnou. V pozemských podmínkách chloristanové soli organismům spíše škodí, nicméně pro některé mikroorganismy mohou být užitečné.

 

Právě se děje

Další zprávy