Co tedy s nezvaným hostem?
Prostě jej nepustit nikoli přes práh, ale přes sklo okna. Tudy uniká nejen 40 procent tepla v zimě, ale také vstupuje nejvíce nežádoucího slunce do interiéru. Nejlepší ochranu představují předokenní venkovní žaluzie a rolety z hliníku, plastu či dřeva.
Rozdíl mezi nimi? U žaluzií lze naklápět lamely, z nichž se skládají, a tak regulovat přístup světla. Žaluzie pak ovšem nejsou tak odolné vůči případnému mechanickému útoku zlodějů. Před nimi vás ochrání především hliníkové rolety. Jsou totiž pevnější, uvnitř vypěněné polyuretanem, který tlumí hluk zvenčí a také tepelně izoluje.
Nejlepší je instalovat tyto žaluzie a rolety během stavby, pozdější montáž už vyžaduje vyšší náklady a může skončit i omezením přístupu světla. Dodatečná montáž vyžaduje kastlík na fasádě. Žaluzie či rolety se totiž musí navíjet do kastlíku, který se při dodatečné instalaci umisťuje na fasádu domu. Působí pak trochu jako malá markýza bránící světlu.
Vedle mechanického ovládání na kliku či popruh můžete u rolet a žaluzií zvolit i elektrické. Nejenže nejlépe vypadá na zdi máte jen vypínač stejný jako pro lustr, ale lze si k němu pořídit i čidlo, jež roletu zatáhne podle intenzity světla nebo podle naplánovaného i nepravidelného - harmonogramu, aby se zmátli zloději.
Popruhy mívají tendenci se při častém používání občas přetrhnout - a špinit se. Za roletu s mechanickým ovládáním zaplatíte u standardně velkého okna kolem 10 až 15 tisíc, na elektrický pohon si však připlatíte dalších asi deset tisíc.
Nepodceňujte střešní okna!
V důsledku náklonu vůči obloze se jimi dostává když porovnáte stejnou plochu svislého a střešního okna - do interiéru více světla, a tedy i tepla. I zde se jako nejlepší ochrana používají předokenní žaluzie.
Ty oceníte i jako tepelnou izolaci v zimě - náklady na vytápění se díky nim mohou snížit až o osm procent. Architekti začali používat také dřevěné posuvné stěnové moduly, jakousi moderní verzi dřevěných okenic, které se však místo otvírání jen posunují po fasádě. Představují velmi efektní architektonický prvek.
Na trhu najdete i předokenní rolety z technické tkaniny s označením Screen, což je materiál ze skelných vláken potažených PVC. Odrazí až 90 procent tepla, stojí průměrně 600 až 900 korun za metr čtvereční. Asi o čtvrtinu až třetinu je levnější materiál Soltic, místo skelných vláken se zde používá PES vlákno.
Zajímavé zpestření na fasádě představují sklopné markýzy připomínající malé obchůdky.
Folie místo brýlí
Neviditelnou vnější ochranu představují reflexní fólie (odrážejí sluneční paprsky odrážejí) a termoizolační, které brání i úniku tepla ven. Oba typy se aplikují na sklo oken zvnějšku. Kvalitní termoizolační fólie zachytí přibližně 30 až 50 procent tepla, které by vniklo či odešlo oknem.
Zlikvidují také 97 až 99 procent škodlivého UV záření. U termoizolačních fólií se používá takzvané naprašování (sputtering). Reflexní vrstvu pak tvoří několik velmi tenkých vrstev kysličníků kovů (měď, titan a další), které se kombinují s vrstvou chemicky čistého kovu.
Výhled z bytu přitom není téměř omezen. Lehké zabarvení připomíná samozabarvující skla brýlí, jen s tím rozdílem, že okna netmavnou. Metr čtvereční fólie včetně aplikace vás přijde asi na 750 korun včetně aplikace. Jde o nejrychlejší a nejlevnější řešení ochrany. Za špičku mezi fóliemi se pokládá meziskelní fólie Heat Mirror.
Ta se napíná mezi izolační dvojskla, takže vzniknou dva nezávislé izolační prostory, jež se plní inertními plyny zvyšujícími izolační schopnosti. Americký časopis Popular Sciences tuto fólii označil jako výrobek roku 1995 a zároveň ji zařadil mezi 100 největších vynálezů v historii lidstva!