Slepým půjde vrátit zrak, u krys už funguje protéza

Jakub Novák
31. 5. 2012 11:16
Nově vyvíjené zařízení má být snadno implantovatelné a bezdrátově ovládané

Stanford - Protéza sítnice, která by měla pomoci vrátit zrak pacientům trpícím nejčastější příčinou slepoty v rozvinutém světě, je na dobré cestě.

Na jejím vývoji pracuje společný tým z University of Strathclyde a Stanford University.

Jejich zařízení zatím funguje u testovaných krys, a pomoci by tak mohlo i pacientům trpícím takzvanou věkem podmíněnou makulární degenerací.

Právě ta patří k nejčastějším příčinám problémů se zrakem spojených se stářím.

Postihuje průměrně jednoho z pěti set pacientů mezi 55 a 64 lety. Výraznější nárůst četnosti onemocnění potom nastává ve věkové kategorii starších 65 let, v případě pětaosmdesátiletých je jím už postižen každý osmý.

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o postižení sítnice, zejména pak v místě s nejostřejším viděním, tedy takzvané žluté skvrny (makuly).

Kromě věku ovlivňuje pravděpodobnost vzniku a rozvoje tohoto onemocnění mnohem více faktorů, mezi které patří jak stravovací návyky (zejména množství vitamínů a antioxidantů), tak životní styl (například kouření) nebo genetické předpoklady (barva očí, rasa, pohlaví).

Zatímco dochází ke ztrátě "čidel", která jsou schopná obraz přijmout, nervové buňky, které signál z nich zpracovávají, bývají obvykle poměrně dobře zachované.

To otevírá možnost zásahu právě na úrovni zmíněných čidel - vědci se proto snaží sestrojit protézu sítnice, která by byla schopná pomocí elektrických impulsů působit na zmíněné nervové buňky.

Jak to celé funguje?

Na brýlích, které má postižený na sobě, je umístěna kamera, jež snímá obrazy následně zpracovávané malým přenosným elektronickým zařízením.

Speciálně upravené brýle potom promítají tyto obrazy na sítnici pomocí infračervených pulzů.

Silikonové fotodiody umístěné v sítnici pomocí těchto pulzů přijímají jak energii, tak příslušný údaj o obrazu, a následně pošlou signál nervovým buňkám.

Inspirace z uší

První autor studie publikované v časopise Nature Photonics, Keith Mathieson, k vyvíjenému zařízení říká: "Částečně jsme se inspirovali ušními kochleárními implantáty, jen s kamerou místo mikrofonu. Dalším rozdílem je fakt, že zatímco kochleární implantáty mají pouze několik kanálů, vyvíjená sítnice se musí vyrovnat s miliony nervových buněk citlivých na světlo a s příslušnými smyslovými výstupy."

Mathieson také zmiňuje unikátní vlastnosti vyvíjené protézy, která se v mnohém liší od současných rozměrných a špatně kontrolovatelných implantátů. Nově vyvíjený implantát je bezdrátový a tenký, takže není takový problém ho do oka chirurgicky vložit.

"Jelikož přijímá informace o tom, jak vypadá okolí skrz infračervený paprsek procházející okem, je jednou z výhod tohoto zařízení možnost využívat přirozených očních pohybů, které hrají zásadní roli ve zpracování obrazu," dodává Mathieson.

V posledních letech se objevily možnosti, jak toto onemocnění léčit, nicméně - stejně jako v případě mnoha dalších nemocí - musí být podchyceno včas.

Tomu může napomoci i poměrně jednoduchý úkon.

Vlevo je Amslerova mřížka, jak je viděna zdravou osobou, vpravo je znázornění toho, jak ji může vnímat osoba postižená makulární degenerací.
Vlevo je Amslerova mřížka, jak je viděna zdravou osobou, vpravo je znázornění toho, jak ji může vnímat osoba postižená makulární degenerací. | Foto: Wikimedia Commons, -kub-

Vezměte si čas od času do ruky obrázek Amslerovy mřížky (viz. výše), podívejte se do jejího středu a pokud se mřížka vlní nebo je jinak zkřivená, konzultujte to s vaším lékařem.

Bohatý zdroj informací o tomto onemocnění najdete například na webové adrese http://www.degeneracemakuly.cz/.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy