Američan po 55 letech opět vidí na obě oči

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 6. 2011 17:18
Šel k lékaři s bolestí ve slepém oku, vrátil se se zdravým zrakem

New York - Obrovské překvapení zažil třiašedesátiletý Američan, když přišel na oční kliniku s tím, že ho oko, na které oslepl v osmi letech po úderu kamenem, bolí a je poněkud zarudlé.

Lékaři ho totiž po vyšetření poslali na operaci a zrak mu vrátili.

Muž se tak může po pětapadesáti letech podívat na svět oběma očima.

Když mu lékaři oko vypláchli a vydezinfikovali, zjistili, že začalo být citlivé na světlo. Rozhodli se tedy, že se pokusí obnovit funkci sítnice, kterou kdysi poškodil úder kamene. Po tak dlouhé době se to ještě nikdy nepodařilo.

"Podle dostupných informací se jedná o první případ, kdy došlo u pacienta s odchlípnutou sítnicí k obnovení zraku po tak dlouhé době," potvrzuje Olusola Olawoye z newyorské oční kliniky.

"Nejedná se jen o dílčí úspěch v případě jednoho člověka, je to dobrá zpráva pro všechny ostatní podobně postižené pacienty, obzvlášť teď, kdy jde kupředu výzkum využití kmenových buněk, které by mohly být v budoucnu pro obnovení zraku využívány," dodal lékař.

Podle operatérů muž za navrácení zraku zřejmě vděčí tomu, že byla sítnice v jeho případě odchlípnutá jen mírně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy