reklama
 
 

Sbohem Francouzky, máme vlastní krásky!

21. 12. 2005 0:00
Minsk - Světové krásky mají smůlu. Modelky, které se objevují na billboardech po Minsku musí být Bělorusky, tak rozhodl prezident Lukašenko.

Na hlavních třídách Minsku se cosi změnilo - i když to není na první pohled patrné. Z reklamních billboardů běloruské metropole zmizely Cindy Crawfordová, stejně tak Kate Mossová či "ty Francouzky se zmalovanými obličeji", píše list The New York Times.

Takhle se před rokem vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko, když dával najevo nespokojenost s propagací zahraničních modelek na billboardech "na každé křižovatce, dokonce i tam, kudy jezdí prezident".

Naše holky, naše výrobky

V zemi, kde je politická moc absolutní, veřejný disent není tolerován a všudypřítomný stát v sovětském stylu kontroluje kdeco, se Lukašenkovy výroky nakonec staly výnosem a posléze zákonem.

"Pro reklamy fotografujte naše dívky, ať ony propagují hodinky vyráběné v našich továrnách, a importované hodinky taky," prohlásil Lukašenko.

Nový zákon, který vstoupil v platnost v dubnu, vyvedl z klidu svět modelingu a reklam. Veškeré modelingové školy a agentury musí požádat o nové licence, a ty nedostanu jen tak snadno.

Národní škola krásy

Agentura Sergeje Nagorného, nejprominentnější v zemi, dostala licenci teprve minulý měsíc. Byla druhá po Národní škole krásy. Než zákon vstoupil v platnost, mělo jich licenci 25.

Lukašenkovy výnosy jsou často terčem posměchu - v zahraničí otevřeného, v Bělorusku samém většinou skrytého - ale kampaň proti zahraničním modelkám je příkladem toho, jak si prezident udržuje moc pomocí populismu či využívání národního cítění.

Nedávno rozhodl, že nejméně 75 procent písniček vysílaných rozhlasovými stanicemi musí být běloruských. Byl to autokratický vrtoch, ale nadšeně jej uvítali běloruští hudebníci, kteří tak dostali více prostoru v éteru.

Populismus nebo ochrana mladých krásek?

Podle úředních míst je motivem nového zákona mimo jiné podporovat místní zaměstnanost a bránit obchodu s bílým masem, protože některé modelingové agentury byly obviněny, že lákají zranitelné mladé ženy do zahraničí, kde jsou pak nuceny k prostituci.

Ale Lukašenkovi kritici - tedy alespoň ti, kteří se nebojí otevřeně promluvit (výroky diskreditující stát budou brzy trestány až třemi lety vězení) - říkají, že skutečným cílem je snaha o omezení kontaktů se zahraničním, zvláště s Evropou a USA.

Například zákon schválený dolní komorou parlamentu minulý týden uvaluje restrikce na internetovou seznamku a sňatkové kanceláře, zvláště pak ty, které nabízejí své služby cizincům.

Zakazuje také univerzitním studentům studovat v zahraničí bez povolení ministerstva školství.

Pořádek do vykořisťovatelského průmyslu

"Vláda chce plně kontrolovat sociální sféru," říká redaktor nezávislého listu Naša Niva, jehož budoucnost je nejistá vinou výnosu rušícího jeho právo na distribuci prostřednictvím státního poštovního systému.

Nicméně Lukašenkův výnos o modelkách má i své stoupence. Podle ředitelky Národní školy krásy Olgy Serjožnikovové vnesl zákon pořádek do chaotického, občas vykořisťovatelského průmyslu.

Místo využívání zahraničních modelek k reklamě obvykle připravované v zahraničí musí teď společnosti najímat místní modelky za 25 až 50 dolarů (600 až 1200 korun) za nafocení snímku.

A co je důležitější, říká bývalá modelka Serjožnikovová, ty, které v této sféře pracují, teď mají oficiální název v pracovní klasifikaci v sovětském stylu.

Předváděčky ošacení dostanou důchod

Nazývají se nyní "modelky (předváděčky ošacení)", což je pracovní zařazení, které je nezbytné pro pozdější získání starobního důchodu.

Velkým přínosem je nový zákon pro Olgu Antropovovou, která byla loni korunována Miss Bělorusko. Je už proslulou tváří běloruské společnosti Serge vyrábějící spodní prádlo. Zákon, říká Olga, by měl pomoci Běloruskám "realizovat se".

Nicméně Bělorusko zůstává vzhledem k tomu, že stát kontroluje zhruba 80 procent podnikání, chudou zemí s chabými vyhlídkami na rozšíření volného trhu.

Minsk jako modelingové centrum?

Lukašenkův výnos by mohl v zemi vytvořit více příležitostí pro modelky, ale jak říká asistentka v agentuře Sergeje Nagorného Olga Popovová, "žádný výnos nezmění Minsk ve světové modelingové centrum".

Ty krasavice, které mají naději na úspěch, dělají to, co ctižádostivé modelky všude jinde. Zamíří do Paříže, New Yorku či jiných středisek módy.

Miss Bělorusko, patrně nejznámější tvář v zemi s výjimkou Lukašenka, nedávno přijala nabídku na práci v modelingové agentuře v Miami.

autor: rst, ČTK | 21. 12. 2005 0:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama