Rodiny bydlí v nejistotě. Soud s klienty H-systemu nerozhodl

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
27. 5. 2014 16:16
Podvedeným rodinám hrozí vystěhování. Přestože byty na vlastní náklady dostavěly, konkurzní správce teď chce, aby si je znovu odkoupily.
Přibližně třicet poškozených klientů se dnes sešlo před Městským soudem v Praze.
Přibližně třicet poškozených klientů se dnes sešlo před Městským soudem v Praze. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Městský soud v Praze znovu nerozhodl o budoucnosti bytů, které v Horoměřicích u Prahy před patnácti lety rozestavěla dnes již zkrachovalá firma H-System. Soud byl odročen.

"Soud zjistil, že Městský soud v Praze v předchozím rozsudku, který byl zrušen Vrchním soudem v Praze, zcela opomenul dva vedlejší účastníky, kteří se řádně připojili do řízení. Vůbec s nimi nepočítal," řekla soudkyně Nataša Reichlová.  

Podle Reichlové soud zjistil nové skutečnosti teprve v průběhu minulého týdne. "Tito účastníci tak nebyli na dnešní jednání řádně obesláni ani předvoláni, tudíž by byli kráceni na svých právech," dodala.

V bezmála třináctiletém soudním sporu jsou desítky rodin žalovány konkurzním správcem Josefem Monsportem o vystěhování z domů, které si za pohnutých okolností ze svých vlastních prostředků a s oficiálním povolením v Horoměřicích u Prahy dostavěly.

100metrový byt za 6 milionů

Celkem 56 rodin (asi 200 lidí) tak bude i nadále žít v nejistotě, zda o byty, za něž zaplatily desítky milionů korun, nepřijdou.

Členové stavebního družstva Svatopluk se rozhodli byty na vlastní náklady dokončit, a to včetně okolní infrastruktury. Původní konkurzní správce Karel Kadláček totiž nechal rozestavěné domy ocenit nezávislými znalci a klientům H-Systemu sdruženým ve stavebním bytovém družstvu Svatopluk dal svolení k dostavbě, což ani konkurzní soud nijak nezpochybnil.

Například rodina pana Junka za svůj atriový byt v Horoměřicích H-Systemu zaplatila tři čtvrtě milionu korun. "Další milion stála dostavba, tak abychom měli aspoň holobyt. Na další statisíce přišlo zařízení. Do stometrového bytu jsem tak investoval necelé tři miliony korun," říká Martin Junek. V roce 2012 ho ale nový správce Josef Monsport vyzval, aby si dům znova zakoupil, za další tři miliony korun.

Podle Junka jsou žalovaní klienti přitom od počátku ochotni doplatit hodnotu, kterou měly nemovitosti před dostavbou. V Horoměřicích činila hodnota pozemků a vybudovaných základů před zahájením dostavby v roce 1999 přibližně deset a půl milionu korun.

"Opakovaně jsme dávali správci konkurzní podstaty nabídky na odkup, vyšplhalo to až ke dvaceti milionům korun. Nový správce Monsport však nabídku nepřijal," dodává Junek.

Soud s klienty H-System
Soud s klienty H-System | Foto: Sandra Štefaniková

Pokračování příště

V podobné situaci se tak kromě pana Junka bez vlastního nezavinění ocitly desítky rodin. Před pražským městským soudem se v úterý sešlo přibližně třicet jejich zástupců, přišli hlasitě vyjádřit svůj protest proti probíhajícímu řízení. Verdikt ale ani tentokrát nepadl.

Příští slyšení před Městským soudem v Praze by podle úterního rozhodnutí soudkyně Reichlové mělo proběhnout 28. srpna.

"Soud si předvolá bývalého správce konkurzní podstaty doktora Karla Kudláčka, který v té věci činil určitá rozhodnutí, aby se soudce seznámil s tím, o co tady šlo,“ přiblížila náplň příštího jednání Reichlová.  

Prodej pod cenou

Podle senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který se v případu angažuje, byl přístup prvního insolvenčního správce Kudláčka daleko přínosnější a prospěšnější pro poškozené než přístup nových správců.

Jako příklad uvádí prodej stavebních pozemků za 17 milionů korun z konkurzní podstaty mimo dražbu, z nichž pak nový majitel, aniž by se cokoliv s pozemky dělo, prodal jednu třetinu za 400 milionů korun.

"Je více než zřejmé, že klienti H-Systému byli okradeni dvakrát. Poprvé Ing. Smetkou a podruhé správci konkurzní podstaty, kteří prodávají majetek fatálně špatně. Jen nevím, zda je to úmysl, nebo šlendrián," uvedl k trestnímu oznámení senátor Jiří Čunek.

Čunek už dříve podal trestní oznámení na advokáty Ivo Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a soudkyni Evu Hodačovou pro podezření z možného podvodného vedení konkurzu H-Systemu. Marvanová, která je nyní náměstkyní ministryně spravedlnosti, na něj naopak podala trestní oznámení pro podezření z křivého obvinění a tvrdí, že o ní uvádí lži.

 

Právě se děje

Další zprávy