Čtyři pěstitelé marihuany jdou za mříže až na deset let

ČTK ČTK
18. 11. 2013 12:57
Podle policie šlo o dosud největší odhalenou pěstírnu marihuany ve Zlínském kraji.
Foto: Aktuálně.cz

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil čtyřem Vietnamcům tři až deset let vězení za pěstování marihuany.

Podle policie šlo o dosud největší odhalenou pěstírnu marihuany ve Zlínském kraji. Fungovala loni v bývalém zemědělském družstvu v Jankovicích na Kroměřížsku.

Rostliny pěstovali čtyři muži ve věku od 31 do 41 let. Dva zahradníci již dříve přiznali, že se o rostliny starali. Zbylí dva muži, včetně organizátora, kteří je zásobovali, vinu odmítli. Hrozilo jim osm až dvanáct let vězení.

Muži žili v České republice dlouhodobě, podle obžaloby pěstovali šlechtěné konopí s vyšším obsahem účinné látky THC. Halu o ploše 1000 metrů čtverečních organizátor Doan Trieu Hai, jemuž soud uložil desetileté vězení, pronajal na jméno dalšího muže z Vietnamu od loňského března.

Policie zde zasahovala loni 26. června, shodou okolností na Mezinárodní den boje proti drogám. Nalezla upravené pěstební kóje s chemikáliemi, hnojivy, stimulátory růstu či s uhlíkovými filtry. V kójích bylo 1618 rostlin konopí.

Kriminalisté v jankovické hale a v Doanem pronajatém bytě v Holešově našli asi sto kilogramů sušené marihuany z první sklizně. Podle policie mohli cizinci za drogu utržit částku v řádu milionů korun.

O rostliny se podle obžaloby starali zahradníci Tran Dinh Quang a Nguyen Van Mai, kteří v hale, jež měla některá okna zabedněná a zbylá zamřížovaná, měli vybudováno i sociální zázemí a prakticky nevycházeli ven. Oba muži trestnou činnost doznali, litovali jí a byli takzvanými spolupracujícími obviněnými. Soud jim uložil tříleté tresty, tedy pod spodní osmiletou hranici sazby.

Doan však u soudu tvrdil, že byl jen prostředníkem, který pro dalšího Vietnamce dojednával pronájem haly, jež prý měla sloužit jako sklad i bydliště pro zaměstnance. Nikdy prý neviděl, že by se v hale něco pěstovalo. Vinu odmítl i Tran Truong Manh, který podle obžaloby pomáhal Doanovi se zásobováním zahradníků a jehož podíl na trestné činnosti zlínský soud ocenil osmi lety vězení.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy