Bilance zásahů na growshopy: Obvinění už čelí 45 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2013 13:41
Policie je viní z šíření toxikománie, dalších 32 lidí podezřívá.
Foto: Policie ČR

Praha - Policie v souvislosti se zátahy na growshopy, kde lze koupit i potřeby pro pěstování marihuany, od minulého pondělí v celém Česku obvinila 45 lidí ze šíření toxikomanie. Dalších 32 lidí z tohoto trestného činu podezírá.

Do úterka policisté zkontrolovali téměř stovku objektů, v nichž zajistili nejen zboží, ale i 16 pěstíren konopí, uvedla na policejním webu mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Podle ní se obvinění, mezi nimiž jsou prodejci i majitelé obchodů, dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Počet obviněných a podezřelých ale nemusí být konečný, policie v kontrolách obchodů bude totiž pokračovat i v následujících dnech a týdnech.

Mezi dosud zkontrolovanými objekty byly podle Ježkové bytové i nebytové prostory. "Kromě zajištěného zboží, které bude podrobováno odborným expertizám, kriminalisté zajistili při domovních prohlídkách i 16 pěstíren různého rozsahu. Zde zajistili různě vzrostlé rostliny a více než 11 kilogramů sušiny konopí," uvedla mluvčí.

Podle dřívějších informací kriminalisté zabavovali například věci potřebné k pěstování konopí a některé obchody i zavřeli.

Policie zahájila akci proti growshopům počátkem minulého týdně na základě paragrafu o šíření toxikománie a loňského výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství.

Zásah zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy