Bilance zásahů na growshopy: Obvinění už čelí 45 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2013 13:41
Policie je viní z šíření toxikománie, dalších 32 lidí podezřívá.
Foto: Policie ČR

Praha - Policie v souvislosti se zátahy na growshopy, kde lze koupit i potřeby pro pěstování marihuany, od minulého pondělí v celém Česku obvinila 45 lidí ze šíření toxikomanie. Dalších 32 lidí z tohoto trestného činu podezírá.

Do úterka policisté zkontrolovali téměř stovku objektů, v nichž zajistili nejen zboží, ale i 16 pěstíren konopí, uvedla na policejním webu mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Podle ní se obvinění, mezi nimiž jsou prodejci i majitelé obchodů, dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Počet obviněných a podezřelých ale nemusí být konečný, policie v kontrolách obchodů bude totiž pokračovat i v následujících dnech a týdnech.

Mezi dosud zkontrolovanými objekty byly podle Ježkové bytové i nebytové prostory. "Kromě zajištěného zboží, které bude podrobováno odborným expertizám, kriminalisté zajistili při domovních prohlídkách i 16 pěstíren různého rozsahu. Zde zajistili různě vzrostlé rostliny a více než 11 kilogramů sušiny konopí," uvedla mluvčí.

Podle dřívějších informací kriminalisté zabavovali například věci potřebné k pěstování konopí a některé obchody i zavřeli.

Policie zahájila akci proti growshopům počátkem minulého týdně na základě paragrafu o šíření toxikománie a loňského výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství.

Zásah zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy