Jihlava - Lidé ve Slavníči na Havlíčkobrodsku budou muset i nadále žít s nadměrným hlukem z dopravy. Podle starších průzkumů patří právě tato obec mezi nejvíce zasažené.
"Na další protihlukové stěny pro vesnice v blízkosti dálnice D1 zatím nemá stát peníze," sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Přitom letos v prosinci skončí povolení hygieniků pro provozování tohoto zdroje nadměrného hluku. "Uvidíme, zda během roku nepřijde nějaké rozpočtové opatření," poznamenala. Na stavbu necelého kilometru stěny u Slavníče už loni proběhlo výběrové řízení na dodavatele. Ale kvůli omezenému rozpočtu se zatím o výsledku nerozhodlo.
Hluk brání rozvoji obce
"To odkládání, to je pořád stejná písnička, kterou posloucháme snad už 20 let. Přitom hluk je pořád větší," řekl starosta Slavníče Milan Povolný. Podle něj bude v obci příliš hlučno, i když budou zmírněny hlukové limity.
Slavníč doplácí na blízkost D1 omezením rozvoje, protože na pozemcích, na nichž by měly být parcely pro rodinné domy, se teď kvůli hluku nedá stavět. Přesto obyvatel v obci přibývá.
"Je vidět, že tu lidé žít chtějí. Dělám starostu šest let. Když jsem začínal, bylo tu 42 obyvatel, teď jich je 62," poznamenal.
Na ochranu před hlukem z dálnice D1 čeká léta také Meziříčko na Žďársku. Na stavbu protihlukové stěny na tomto území bylo před rokem vydáno stavební povolení, ale výběrové řízení obec dosud nevyhlásila. Výjimka pro provozování nadměrného zdroje hluku, vydaná Krajskou hygienickou správou, zde platí do konce roku 2015.
Hluk má podle odborných studií nepříznivý vliv na lidské zdraví i na psychiku. Vládní nařízení z roku 2006 stanoví maximum pro venkovní hluk z hlavních silnic na 60 decibelů ve dne a 50 v noci.
Podle chystané novely by to mělo být 65 decibelů ve dne a 60 v noci. Světová zdravotnická organizace přitom považuje za zdraví nebezpečné už hodnoty nad 42 decibelů, 55 a více decibelů pak pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek.