Vysočina motivuje myslivce, zaplatí za mrtvého divočáka

ČTK ČTK
29. 5. 2013 8:33
Kraj chce přispět ke snížení stavů černé zvěře, protože škodí na polích zemědělcům
Za bachyni dostanou myslivci 400 korun a poloviční částku za několik měsíců staré sele.
Za bachyni dostanou myslivci 400 korun a poloviční částku za několik měsíců staré sele. | Foto: myslivci-vsk.cz

Jihlava - Kraj Vysočina přispěje na odstřel přemnožených divokých prasat.

Myslivci budou odlov prokazovat předložením spodní čelisti. Za bachyni dostanou 400 korun a poloviční částku za několik měsíců staré sele.

Kraj chce přispět ke snížení stavů černé zvěře, protože škodí na polích zemědělcům. Stoupá prý také hrozba přenosu nákaz na domácí chovy prasat.

Od pilotního projektu si slibuje i zpřesnění evidence černé zvěře. Řekl to radní kraje Zdeněk Chlád (ČSSD).

"Nejsou přesná data o tom, kolik té černé zvěře máme. Sčítání se v zimě dělá jen podle stop a je hodně orientační," uvedl radní.

Loni bylo v kraji podle Chláda odloveno asi 12 000 divočáků, zhruba o polovinu více než o rok dříve. Podle výsledků sčítání, které zveřejnil kraj, se ale v obou letech držely počty divokých prasat jen kolem 3000.

Smlouvu s okresními spolky Českomoravské myslivecké jednoty, který počítá s celkovými finančními nároky do 450 000 korun, schválila krajská rada. Kraj bude přispívat na odstřel zvířat od 20. června do konce tohoto roku.

Podle Chláda není nabízená částka pro myslivce žádný velký výdělek. Budou se muset postarat i o vyčištění čelistí a jejich dopravení do sídla okresního mysliveckého spolku, což normálně nedělají.

Zároveň budou předkládat potvrzení od veterináře, které musí obsahovat i datum lovu. "Ono jim to možná tak zaplatí náklady. Ale chceme jim dát alespoň nějakou motivaci," řekl.

Oldřich Sedlář ze žďárského mysliveckého spolku uvedl, že někde je černá zvěř přemnožená kvůli intenzivnímu pěstování kukuřice a řepky.

"Tam má perfektní podmínky a klid. Z řepky ještě někdy musí ven, protože tam pro ně není potrava, ale z kukuřice nepotřebují. Tam jsou naprosto v bezpečí až do pozdního podzimu,." vysvětlil.

Na Žďársku podle něj ale tak velké problémy s divokými prasaty nejsou, protože pokud se zvýšily jejich stavy, stoupl i odstřel.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy