Na Šumavě budou monitorovat kance. Nasadí jim obojky

ČTK ČTK
17. 10. 2012 19:23
Projekt má ukázat, kde se prasata pohybují nebo jejich populační hustotu
Zoologové chtějí detailně sledovat život divokých prasat na Šumavě.
Zoologové chtějí detailně sledovat život divokých prasat na Šumavě. | Foto: myslivci-vsk.cz

Vimperk (Prachaticko) - Zoologové chtějí detailně sledovat život divokých prasat na Šumavě. Sedm těchto zvířat proto odchytí a nasadí jim speciální telemetrické obojky, které budou monitorovat jejich pohyb.

Projekt má ukázat, v jakých lokalitách se prasata pohybují nebo jejich populační hustotu, sdělil mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Telemetrický obojek v sobě skrývá GPS zařízení. S jeho pomocí lze s velkou přesností určit pohyb divokého prasete i jeho polohu.

"Jakmile se zvíře s obojkem dostane do oblasti pokryté mobilním signálem, vyšle obojek SMS s pozicí zvířete. S touto zprávou je možné na mapě přesně znázornit, kudy se sledovaný jedinec pohybuje. Obojek ukládá navíc další údaje o aktivitách zvířete," řekl Adam Jirsa, který má péči o lesní zvěř v NP Šumava na starosti.

Projekt má sledovat divoká prasata na území Jihočeského i Plzeňského kraje i v sousedním Bavorském lese. Podle Pechouška je Šumava první tuzemskou lokalitou, v níž budou zoologové život divokých prasat tímto způsobem sledovat.

Obojky s telemetrickým zařízením ponesou na krku dospělá zvířata. "V žádném případě je nemůžeme dávat na selata, protože ty během jednoho roku narostou až o 200 procent," uvedl Jirsa.

Krásná i krutá Šumava: Zaklínění jeleni i skupina losů

Prasata zoologové odchytnou tím, že je nalákají do lapacího zařízení. Zvířata tam vlezou za potravou. Potom je zoologové uspí a dají jim na krk obojek.

Pokud zvíře uhyne, vysílá GPS zprávu, že se obojek přestal pohybovat a lesníci ho podle zaznamenané pozice najdou.

Telemetrické obojky nosila v minulosti na Šumavě i jiná zvířata. Před divokými prasaty šlo například o srny, jeleny nebo rysy.

 

Právě se děje

Další zprávy