V Dukovanech stojí druhý ze čtyř atomových bloků

ČTK ČTK
8. 11. 2010 16:05
Kvůli modernizaci elektrárny ho čeká revize
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice.
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice. | Foto: Tomáš Adamec

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku byl v noci na pondělí podle plánu odstaven druhý ze čtyř atomových bloků.

V rámci modernizace elektrárny a zvyšování výkonu se bude provádět revize zařízení společných pro tyto dva bloky.

Společná odstávka bloků číslo tři a čtyři potrvá skoro do konce tohoto měsíce, sdělil mluvčí elektrárny Petr Spilka. Všechny dukovanské bloky budou fungovat od ledna.

Nyní byl odstaven blok číslo tři. Snižování výkonu začalo v neděli. Turbíny byly odstaveny v pondělních prvních hodinách.

Blok číslo čtyři byl odpojen od energetické sítě už 10. října. U něj se kromě obvyklé výměny pětiny jaderného paliva a kontroly tlakové nádoby provádí také rozsáhlá modernizace zařízení, aby se výkon tohoto bloku mohl zvýšit ze zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW. Tato mimořádně dlouhá odstávka potrvá celkem 85 dní.

Úpravy zvýší výkon

U prvního ze čtyř dukovanských bloků stoupl výkon na 500 MW loni. Všechny bloky by se na tuto hodnotu měly dostat během příštích dvou let. V roce 2013 bude mít celá elektrárna místo původních 1760 MW instalovaný výkon 2000 MW, jaký teď má mladší Temelín.

Z Dukovan by pak mělo ročně do sítě plynout 16 terawatthodin (TWh) elektřiny; nyní se roční produkce proudu pohybuje kolem 14 TWh.

Dukovanská elektrárna je v provozu čtvrt století. Výkonnost se díky modernizaci postupně zvyšuje od roku 2005. Investice mají také umožnit prodloužení životnosti atomové elektrárny oproti projektovaným 30 rokům až na dvojnásobek. ČEZ nyní u Dukovan zvažuje možnost výstavby pátého atomového bloku. Studie bude dokončena v příštím roce.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy