Světlá nad Sázavou - O sklářské učební obory ve Světlé nad Sázavou je rok po obnovení výroby v tamních sklárnách stále velmi malý zájem. Loni do těchto oborů na světelské akademii nenastoupil nikdo, letos přišli dva žáci.
V době největšího rozkvětu skláren ve městě se na hutní tvarování a broušení skla připravovalo i 80 žáků v ročníku.
"Už jsou firmy, které by kvalitní skláře zaměstnaly. Ale lidé tomu oboru pořád nevěří," uvedl ředitel střední školy Jindřich Vodička. Pokud se žáci zajímají o sklo, tak jako o výtvarný obor, ale nestojí o řemeslo.
Ve Světlé je sklářů dost
Ve Světlé je zatím sklářů dostatek, protože do obnoveného provozu ve sklárnách se zatím vrátila necelá třetina z někdejších 1200 zaměstnanců zkrachovalého podniku Sklo Bohemia.
Sklárny, které teď fungují pod názvem Crystalite Bohemia, se navíc věnují jen strojní produkci a k ruční sklářské výrobě se vracet nebudou. Ve strojní výrobě skla se podle Vodičky uplatňují hlavně strojírenské profese.
Z Akademie vycházejí kováři i designéři
Světelská akademie, která zahrnuje vyšší odbornou školu, gymnázium a střední školu uměleckoprůmyslovou, má v denním studiu celkem 400 žáků.
Nabízí řadu studijních oborů zaměřených kromě skla také na kámen, keramiku, dřevo a kov; počet oborů se v poslední době zvyšuje. "Začínají umělečtí kováři, umělečtí truhláři, bytoví architekti a design," přiblížil ředitel.
Studentské práce představuje výstava, která byla v pondělí otevřena ve školní galerii. Mezi desítkami exponátů jsou k vidění i plastiky žáků z dalších českých uměleckoprůmyslových škol, ale také z Rakouska, Slovenska, Bulharska a Ukrajiny. Výstava bude pro veřejnost otevřena tento týden. Koncem měsíce se většina plastik přestěhuje do jihlavské galerie.