Jihlava - Jihlavské zoologické zahradě se podařilo odchovat šest mláďat užovek červenohlavých.
Tento druh užovek jihlavská zoo pravidelně odchovává jako jediná v České republice i v Evropě.
V roce 1996 se stala po zoo v San Diegu v USA druhou zoologickou zahradou na světě, kde se tyto vzácné plazy podařilo rozmnožit. Řekla to mluvčí zahrady Kateřina Kosová.
V Jihlavě užovky červenohlavé (Elaphe moellendorffi) chovají od roku 1988. Plazi pocházejí z jihovýchodní Asie. Žijí v jižní Číně a severním Vietnamu, kde nyní začíná období dešťů.
"Hadi si v přírodě zalezou do vlhké zeminy, kde přečkají 'zimu'. Také v zoo musí chovatelé dospělé jedince od začátku prosince do konce února zazimovat do speciálního rašelinného substrátu," uvedla mluvčí.
Plazi přečkají zimu při teplotě 10 až 15 stupňů Celsia. Teprve na začátku března jim začnou v teráriu pozvolna přitápět. "Mláďata ale nezimují a minimálně prvního půl roku je chovatelé musí ručně krmit," dodala Kosová.
Malé užovky se narodily 26. září. Mají stejné zbarvení jako jejich rodiče, liší se pouze velikostí. Měří kolem 25 centimetrů, zatímco dospělý samec může dosahovat délky až dva a půl metru.
Koncem října se v teráriu jihlavské zoo vyklubal také rekordní počet australských vodních želv - dlouhokrček červenobřichých (Emydura subglobosa). Narodilo se celkem 15 mláďat.
Tyto želvy charakterizuje klenutý krunýř. V průběhu června nebo července snáší samička osm až 20 vajec, mláďata se líhnou za deset až 15 týdnů a jsou ihned samostatná. Jejich potrava je v mládí převážně živočišná.
Krmí se rybami nebo mletým hovězím masem, s věkem se potom zvyšuje podíl rostlinné složky.