Havlíčkův Brod otevřel veřejnosti středověký sklep

ČTK ČTK
24. 6. 2011 16:45
Sklep objevili stavbaři náhodou při rekonstrukci historického centra
Havlíčkův Brod (ilustrační foto)
Havlíčkův Brod (ilustrační foto) | Foto: Město Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod - V Havlíčkově Brodě si v pátek lidé mohli poprvé prohlédnout středověký sklep, který náhodou objevili stavbaři při rekonstrukci historického centra.

Prohlídka byla součástí celodenní slavnosti k otevření opraveného Havlíčkova náměstí.

Podzemní klenutý prostor se našel čtyři metry pod vozovkou sousední Svatovojtěšské ulice. Radnice se ho rozhodla zachovat a příležitostně zpřístupnit, řekl v pátek radní Libor Honzárek (TOP 09).

Obnova historického centra Brodu trvala dva roky; kromě náměstí se týkala i přilehlých ulic. Na investici za skoro 82 milionů korun dostalo město evropskou dotaci.

Práce byly prováděny podle návrhu architekta Aleše Buriana.

Na Havlíčkově náměstí byly vyměněny technické sítě a celá plocha byla předlážděna. Odstraněn byl parčík v rohu náměstí, vysázeny byly mladé stromky. Na centrální ploše byla vybudována letní scéna, přibyl i kiosek pro občerstvení.

Historické domy musely ustoupit nové zástavbě

Sklepení ve Svatovojtěšské ulici je pozůstatkem historických domů, které musely v 70. letech minulého století ustoupit nové zástavbě.

"Při demolici byl tento sklep částečně zavalen," uvedl Honzárek. Sklep však vybočoval za hranice původního stavení. Objeven byl při pokládání inženýrských sítí.

Město se rozhodlo nalezený podzemní prostor opravit. Vybudováno k němu bylo i točité schodiště, které končí poklopem na úrovni ulice. "Je to jedna z mála ukázek autentického podzemí ve městě," podotkl radní.

Sklep je vyhloubený ve skále

Sklep má rozlohu kolem 40 metrů čtverečních. Je vyhloubený ve skále a z části vyzděný. Sloužil zřejmě k ukládání potravin nebo kupeckého zboží. Podlahu teď pokrývala voda do výšky několika decimetrů. Před otevřením se musela odčerpat.

Středověké podzemí pod domy na náměstí většinou doplatilo na necitlivou sanaci v 60. letech minulého století.

Provedena byla vestavbou železobetonové krusty, čímž se také výrazně zúžil jejich profil, řekl radní. Při nynější rekonstrukci náměstí byly tyto prostory přesto zachovány.

 

Právě se děje

Další zprávy