Havlíčkobrodská nemocnice bude lépe operovat šedý zákal

Michal Kalina
1. 11. 2010 19:30
Zařízení pro oční oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě urychlí operace šedého zákalu

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská nemocnice získala nový přístroj na operaci šedého zákalu. Ultrazvukové zařízení by mělo zvýšit bezpečnost zákroků a přinést jejich zrychlení.

Zařízení zvané fakoemulzifikátor pomocí ultrazvuku rozmělňuje čočku, zákal odsaje a jeho místo vyplní zvláštní tekutinou. Díky tomu lze operovat během jednoho dne.

"Pacient ráno přijde, po nezbytném vyšetření podstoupí operaci a ještě tentýž den odpoledne po kontrole může s doprovodem odejít domů," sdělila Petra Černo, tisková mluvčí nemocnice.

Oční oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě provádí také implantace nitroočních čoček, kterými lze měnit vidění do dálky i na blízko. Od loňského roku je školícím centrem jedonoh z předních výrobců přístrojů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy