Havlíčkobrodská nemocnice bude lépe operovat šedý zákal

Michal Kalina
1. 11. 2010 19:30
Zařízení pro oční oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě urychlí operace šedého zákalu

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská nemocnice získala nový přístroj na operaci šedého zákalu. Ultrazvukové zařízení by mělo zvýšit bezpečnost zákroků a přinést jejich zrychlení.

Zařízení zvané fakoemulzifikátor pomocí ultrazvuku rozmělňuje čočku, zákal odsaje a jeho místo vyplní zvláštní tekutinou. Díky tomu lze operovat během jednoho dne.

"Pacient ráno přijde, po nezbytném vyšetření podstoupí operaci a ještě tentýž den odpoledne po kontrole může s doprovodem odejít domů," sdělila Petra Černo, tisková mluvčí nemocnice.

Oční oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě provádí také implantace nitroočních čoček, kterými lze měnit vidění do dálky i na blízko. Od loňského roku je školícím centrem jedonoh z předních výrobců přístrojů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy