"Spojují nás politické názory." Bývalý lídr ANO na Vysočině přešel ke komunistům

ČTK ČTK
12. 2. 2020 11:12
Krajský zastupitel Josef Pavlík, který byl v roce 2016 v krajských volbách jedničkou kandidátní listiny hnutí ANO, vstoupil do klubu KSČM. Pavlík se před čtyřmi lety stal náměstkem hejtmana, ale kolegové ho později odvolali kvůli jeho členství v někdejších Lidových milicích a zatajení členství v KSČ. V příštích volbách už Pavlík kandidovat nehodlá.
Josef Pavlík.
Josef Pavlík. | Foto: ČTK

Podle Heleny Vrzalové z krajského klubu komunistů Pavlíka s KSČM spojují politické názory především v sociálních věcech. Podporuje také návrh na zrušení lustračního zákona, který je podle něj v dnešní době přežitkem, a oceňuje podmínky, kterými KSČM podmínila umožnění vzniku Babišovy vlády.

"I na vládní úrovni kooperuje hnutí ANO s KSČM a ČSSD, to byl také jeden z důvodů. Já jsem se úplně politicky nepřeorientoval, politické hodnoty uznávám v podstatě stejné, čili to byl také jeden z důvodů, proč jsem se tak rozhodl," řekl Pavlík. Ocenil, že KSČM proti jeho odvolání z funkce náměstka nehlasovala.

Dvaašedesátiletý Pavlík zatím neuvažuje o tom, že by se politice věnoval po vypršení mandátu krajského zastupitele. Odůvodnil to i zhoršeným zdravotním stavem. "Zkušenost, co jsem s politikou měl, mi stačila," řekl.

Odvolání kvůli členství v milicích

Na Pavlíkovo členství v Lidových milicích (ozbrojené složce Komunistické strany Československa) upozornil v roce 2016 server obcasnik.eu. Pavlík ho za to neúspěšně žaloval. Občanští demokraté i opoziční lidovci opakované žádali jeho odvolání.

Nakonec se tak stalo na návrh hnutí ANO 6. února 2018. Pro odchod Pavlíka hlasovalo 30 zastupitelů, proti jich bylo devět a zbývající dva se hlasování zdrželi. Odvolaného Pavlíka nahradil Martin Kukla z ANO.

Krajskou koalici na Vysočině tvoří sociální demokraté, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Ve volbách vítězná ČSSD má v radě kraje pět mandátů, ANO obsadilo dva. Dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu mají v radě po jednom mandátu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Tykač může převzít elektrárnu Počerady. Úřad neshledal narušení hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil firmě Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače nákup hnědouhelné elektrárny Počerady od společnosti ČEZ. "V rozhodnutí Úřad konstatuje, že předmětné spojení soutěžitelů povolil, neboť nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže v žádné z posuzovaných oblastí, v nichž působí spojující se soutěžitelé," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy