"Spojují nás politické názory." Bývalý lídr ANO na Vysočině přešel ke komunistům

ČTK ČTK
12. 2. 2020 11:12
Krajský zastupitel Josef Pavlík, který byl v roce 2016 v krajských volbách jedničkou kandidátní listiny hnutí ANO, vstoupil do klubu KSČM. Pavlík se před čtyřmi lety stal náměstkem hejtmana, ale kolegové ho později odvolali kvůli jeho členství v někdejších Lidových milicích a zatajení členství v KSČ. V příštích volbách už Pavlík kandidovat nehodlá.
Josef Pavlík.
Josef Pavlík. | Foto: ČTK

Podle Heleny Vrzalové z krajského klubu komunistů Pavlíka s KSČM spojují politické názory především v sociálních věcech. Podporuje také návrh na zrušení lustračního zákona, který je podle něj v dnešní době přežitkem, a oceňuje podmínky, kterými KSČM podmínila umožnění vzniku Babišovy vlády.

"I na vládní úrovni kooperuje hnutí ANO s KSČM a ČSSD, to byl také jeden z důvodů. Já jsem se úplně politicky nepřeorientoval, politické hodnoty uznávám v podstatě stejné, čili to byl také jeden z důvodů, proč jsem se tak rozhodl," řekl Pavlík. Ocenil, že KSČM proti jeho odvolání z funkce náměstka nehlasovala.

Dvaašedesátiletý Pavlík zatím neuvažuje o tom, že by se politice věnoval po vypršení mandátu krajského zastupitele. Odůvodnil to i zhoršeným zdravotním stavem. "Zkušenost, co jsem s politikou měl, mi stačila," řekl.

Odvolání kvůli členství v milicích

Na Pavlíkovo členství v Lidových milicích (ozbrojené složce Komunistické strany Československa) upozornil v roce 2016 server obcasnik.eu. Pavlík ho za to neúspěšně žaloval. Občanští demokraté i opoziční lidovci opakované žádali jeho odvolání.

Nakonec se tak stalo na návrh hnutí ANO 6. února 2018. Pro odchod Pavlíka hlasovalo 30 zastupitelů, proti jich bylo devět a zbývající dva se hlasování zdrželi. Odvolaného Pavlíka nahradil Martin Kukla z ANO.

Krajskou koalici na Vysočině tvoří sociální demokraté, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Ve volbách vítězná ČSSD má v radě kraje pět mandátů, ANO obsadilo dva. Dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu mají v radě po jednom mandátu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 43 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy