Nepřítel horníků Šťovíček: O limitech víte 20 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 10. 2010 10:23
Za to, že z horníků budou nezaměstnaní, mohou podle Šťovíčka sami odboráři
Tito pánové jsou podzemní ,,ajznboňáci", kteří se v depu starají o to, aby mašinky byly spolehlivě v provozu.
Tito pánové jsou podzemní ,,ajznboňáci", kteří se v depu starají o to, aby mašinky byly spolehlivě v provozu. | Foto: Karel Toman

Most - Propuštění horníci z hnědouhelných dolů na Mostecku budou jen těžko hledat jinou práci v regionu, soudí odboráři.

Kvůli pravděpodobnému útlumu těžby odejde podle jejich odhadu asi 1400 z celkových 5500 zaměstnanců skupiny Czech Coal. Redukce půjde napříč profesemi, řekl v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas odborový předák Czech Coalu Jaromír Franta.

Ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) ovšem v pátek reagoval, že limity zůstanou v platnosti. Za hrozbami propouštěním mohou být úplně jiné zájmy, řekl ČTK.

"Rok 2011 bude tím, kdy odstartují organizační změny. Během volebního období vlády přijde o práci asi 1400 lidí, do roku 2020 potom celkem 2500 lidí," uvedl. Propouštění podle něj půjde napříč profesemi a odstavovat se budou i jednotlivé technologické celky.

Jeden z těžebních strojů už letos v revíru Litvínovské uhelné dosáhl hranice těžebního limitu, čímž podle odborářů přišlo o práci 200 zaměstnanců dolů. Dalších 500 pracovních míst podle nich zanikne mimo těžařskou skupinu.

Kocourek: Kdo potřebuje uhlí? Stát, nebo zájmová skupina?

Kocourek oznámil, že limity zůstanou v platnosti i přes nátlak odborářů. "Limity budou v platnosti ještě čtyři roky a energetická koncepce ukáže, co dál," řekl po dnešní návštěvě Ústí nad Labem.

Hrozby odborářů masovým propouštěním zpochybnil. "Já bych to tak nedramatizoval. Může to vyjadřovat zájem nějaké zájmové skupiny, která to uhlí potřebuje ne pro energetickou bezpečnost státu, ale pro své vlastní zájmy," dodal.

Z jeho slov vyplynulo, že vláda spíš upraví energetickou koncepci, která s uhlím za limity počítala, než že by prolamovala samotné limity.


Největší propouštění má nastat kolem roku 2012

Největší vlna propouštění se podle Franty čeká kolem roku 2012, kdy se má těžba v lomu Československé armády snížit z ročních pěti milionů tun asi na polovinu.

Horníci ho mají za největšího nepřítele. Poslanec Milan Šťovíček (VV) totiž dlouhodobě bojuje za zachování těžebních limitů.
Horníci ho mají za největšího nepřítele. Poslanec Milan Šťovíček (VV) totiž dlouhodobě bojuje za zachování těžebních limitů. | Foto: Ludvík Hradilek

Nezaměstnanost na Mostecku činí aktuálně 15,7 procenta; na 315 volných míst připadá 9393 uchazečů. Propuštění horníci by měli podle odborů dostat odstupné ve výši sedminásobku měsíční mzdy.

Firma prý navíc uvažuje o uzavření úpravny uhlí, v níž pracují další stovky lidí.

Šťovíček: O limitech víte 20 let

Za největšího nepřítele považují odboráři poslance Milana Štovička (VV), který proti prolomení limitů dlouhodobě bojuje. I když na páteční tiskové konferenci odborářů nebyl, jeho jméno znělo nejčastěji.

Šťovíček argumentuje tím, že limity jsou platné od roku 1991, takže odboráři mohli být s předstihem na vše připravení a jednat o jiném uplatnění zaměstnanců.

"Ztrátou zaměstnání ohrožují horníky především ti, kteří ignorují takřka 20 let platné rozhodnutí státu o odpisu zásob a postupném útlumu povrchové těžby," uvedl v pátečním tiskovém prohlášení Šťovíček.

Odboráři podle něj zneužili propouštění k předvolebnímu boji. Přesně za týden totiž začnou komunální volby a limity budou na Mostecku jejich stěžejním tématem.

 

Právě se děje

Další zprávy