Děčín - Děčínské zastupitelstvo podpořilo ve čtvrtek stavbu jezu na Labi ve variantě, kterou navrhuje Ředitelství vodních cest (ŘVC).
Pro souhlasné stanovisko dnes hlasovalo 18 zastupitelů, čtyři se zdrželi.
Ekologické sdružení Arnika ale rozhodnutí zastupitelů kritizovalo. Mluvčí Arniky Zora Kasíková řekla, že rozhodnutí vydalo zastupitelstvo, kterému končí volební období, a to v době, kdy není zcela hotové posouzení vlivu stavby na životní prostředí a neví se, z jakých peněz se jez bude stavět.
Představitelé Děčína dlouhodobě stavbu jezu podporují. Primátor Vladislav Raška tvrdí, že to pomůže rozvoji podnikání na Děčínsku. Podle něho je důležité, že současná varianta obsahuje řadu opatření, která chrání životní prostředí.
Ekologové nesouhlasí
Vlastní jez by stál kolem 4,2 miliardy korun a jeho stavba by se podle propočtů ŘVC vrátila do deseti let. Vodní elektrárna, s jejímž vybudováním se také počítá, by stála zhruba jednu miliardu korun a měla by návratnost osm let. Jan Bukovský z ŘVC ve středu nicméně řekl, že ještě nejsou k dispozici peníze, ze kterých by bylo možné vodní dílo postavit.
Kasíková tvrdí, že i přes navrhovaná opatření bude mít případná stavba jezu negativní dopady na životní prostředí, protože zde přestane proudit voda a zvedne se výška hladiny. Uvedla, že diskutabilní jsou i údaje o ekonomické návratnosti jezu a tvrzení ŘVC, že Labe bude plně splavné na celé délce německého toku. Jez u Děčína má zajistit, aby lodě s ponorem 1,4 metru mohly děčínský přístav používat 345 dní v roce.
Podle ŘVC současný návrh počítá s řadou opatření, která mají chránit vzácné živočichy a rostliny žijící v Labi a na jeho březích. Mimo stavby jezu se nad ním počítá s odbagrováním části zeminy a vytvořením umělých tůní a slepých ramen a založením lužního lesa. Toto území má prý být vhodné třeba pro život bobra evropského.
Na vlastním jezu budou dva rybí přechody a na pravém břehu kolem tělesa jezu speciální kanál, který by mohli využívat vodní živočichové k migraci. Jez bude umožňovat i kolísání hladiny nad ním až o půl metru, aby se dalo simulovat přirozené kolísání hladiny řeky, které vyžadují především některé chráněné rostliny.