Do tendru na leteckou záchranku v Ústí se opět přihlásí firmy DSA i ATE

ČTK ČTK
7. 5. 2017 12:30
Vítěz nynějšího výběrového řízení by měl službu ze základny v Ústí nad Labem zajistit od července letošního roku do konce roku 2020. Předpokládaná hodnota zakázky je 168 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Praha - Do tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se chystají opět přihlásit firmy DSA a Air-Transport Europe (ATE), které se utkaly i v minulém výběrovém řízení. Uvedli to zástupci obou firem.

Lhůta pro podání nabídek končí 10. května. Předchozí tendr ministerstvo zrušilo kvůli nejasnostem týkajícím se technických požadavků na vrtulníky.

Vítěz nynějšího výběrového řízení by měl službu ze základny v Ústí nad Labem zajistit od července letošního roku do konce roku 2020. Předpokládaná hodnota zakázky je 168 milionů korun, hlavním kritériem pro výběr vítěze bude stejně jako v minulosti nejnižší cenová nabídka.

"Samozřejmě jsme připraveni nabídku podat," řekl Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která se záchranářskými vrtulníky létá v kraji od roku 2003.

Slovenská společnost ATE, která ve zrušeném tendru zvítězila, podle své mluvčí Zuzany Hopjakové nyní "vykonává všechny potřebné práce v rámci příprav nabídky" pro aktuální výběrové řízení.

Ministerstvo zdravotnictví doufá, že se jí vítěze podaří brzy vybrat. "V tuto chvíli nedokážeme přesně stanovit termín pro uzavření smlouvy s ohledem na nutnost dodržení zákonem stanovených lhůt. Budeme usilovat o co nejrychlejší dokončení výběrového řízení a uzavření smlouvy s jeho vítězem," napsala ČTK mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji nyní provozuje na základě dodatku k původní smlouvě firma DSA. Tuček očekává, že dvoumilionový finanční limit posledního dodatku záchranáři vyčerpají zhruba do poloviny června.

DSA výsledky minulého tendru napadla u antimonopolního úřadu, který pak ministerstvu zakázal s vítězem uzavřít smlouvu. Spor se týkal především požadavku v zadávací dokumentaci, aby provozovatelé u vrtulníků prokázali plnou certifikaci v kategorii A. Podle DSA ale vrtulníky konkurenční ATE plnou certifikaci neprokázaly. Podle Tučka podmínka certifikace zůstala v aktuálním tendru nezměněna.

Stejný problém řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v obdobném výběrovém řízení na olomouckou základnu letecké záchranné služby. Ministerstvu za pochybení v této věci vyměřil pokutu 3,75 milionu korun. Ministerstvo proti rozhodnutí podalo rozklad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy