Do tendru na leteckou záchranku v Ústí se opět přihlásí firmy DSA i ATE

ČTK ČTK
7. 5. 2017 12:30
Vítěz nynějšího výběrového řízení by měl službu ze základny v Ústí nad Labem zajistit od července letošního roku do konce roku 2020. Předpokládaná hodnota zakázky je 168 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Praha - Do tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se chystají opět přihlásit firmy DSA a Air-Transport Europe (ATE), které se utkaly i v minulém výběrovém řízení. Uvedli to zástupci obou firem.

Lhůta pro podání nabídek končí 10. května. Předchozí tendr ministerstvo zrušilo kvůli nejasnostem týkajícím se technických požadavků na vrtulníky.

Vítěz nynějšího výběrového řízení by měl službu ze základny v Ústí nad Labem zajistit od července letošního roku do konce roku 2020. Předpokládaná hodnota zakázky je 168 milionů korun, hlavním kritériem pro výběr vítěze bude stejně jako v minulosti nejnižší cenová nabídka.

"Samozřejmě jsme připraveni nabídku podat," řekl Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která se záchranářskými vrtulníky létá v kraji od roku 2003.

Slovenská společnost ATE, která ve zrušeném tendru zvítězila, podle své mluvčí Zuzany Hopjakové nyní "vykonává všechny potřebné práce v rámci příprav nabídky" pro aktuální výběrové řízení.

Ministerstvo zdravotnictví doufá, že se jí vítěze podaří brzy vybrat. "V tuto chvíli nedokážeme přesně stanovit termín pro uzavření smlouvy s ohledem na nutnost dodržení zákonem stanovených lhůt. Budeme usilovat o co nejrychlejší dokončení výběrového řízení a uzavření smlouvy s jeho vítězem," napsala ČTK mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji nyní provozuje na základě dodatku k původní smlouvě firma DSA. Tuček očekává, že dvoumilionový finanční limit posledního dodatku záchranáři vyčerpají zhruba do poloviny června.

DSA výsledky minulého tendru napadla u antimonopolního úřadu, který pak ministerstvu zakázal s vítězem uzavřít smlouvu. Spor se týkal především požadavku v zadávací dokumentaci, aby provozovatelé u vrtulníků prokázali plnou certifikaci v kategorii A. Podle DSA ale vrtulníky konkurenční ATE plnou certifikaci neprokázaly. Podle Tučka podmínka certifikace zůstala v aktuálním tendru nezměněna.

Stejný problém řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v obdobném výběrovém řízení na olomouckou základnu letecké záchranné služby. Ministerstvu za pochybení v této věci vyměřil pokutu 3,75 milionu korun. Ministerstvo proti rozhodnutí podalo rozklad.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy