Divočáci si troufají až k Penny marketu. Čeká je smrt

ČTK ČTK
20. 11. 2013 16:11
Chystá se největší akce myslivců v historii - hromadný odstřel divokých prasat.
Čeká je smrt. Ve středních Čechách se kriticky přemnožili
Čeká je smrt. Ve středních Čechách se kriticky přemnožili | Foto: Aktuálně.cz

Mníšek pod Brdy - Na konci listopadu a v půli prosince se vyhněte velkým obloukem Brdům. Myslivci oznámili, že tu chystají plošný odstřel přemnožených divokých prasat.

Bude nebezpečno. Radnice v Mníšku pod Brdy se dohodla se zástupci dalších obcí, myslivci, zemědělci a policií na dvou velkých koordinovaných naháňkách. Uskuteční se 30. listopadu a 14. prosince na území sahajícím od Mníšku po Vltavu a od pražské Zbraslavi až za Dobříš na Příbramsku. Do akce se zapojí přes 16 mysliveckých sdružení, zhruba kolem 150 myslivců.

Nechoďte do lesa

Lidé by v těchto dnech neměli chodit do lesa, zdůrazňuje mníšecký starosta Petr Digrin. Podobně velká akce namířená proti černé zvěři se podle něj v regionu dosud neuskutečnila.

"Prasat je tady na tom území prostě moc," uvedl starosta.

Odstřely budou podle něj organizačně velmi náročné. Bude nutné také dopředu zkontaktovat odběratele masa, aby na tyto termíny byli připraveni. Další odstřel by měl následovat na jaře. Poté se akce vyhodnotí a rozhodne se, jak postupovat dál.

Prasata všude, kam se podíváš

Prasata se v Mníšku objevují už i na náměstí a u obchodů, ročně způsobí škody za stovky tisíc korun. Lidé se s nimi pravidelně setkávají u pošty nebo prodejny Penny, u školy i školky. Za sebou nechávají poničené louky a pole, ploty a zahrady rodinných domů.

"Večer jsme byli s manželem na silnici u rybníka, byl to děsivý hluk. Vylezla jsem na strom, ani jsem nevěděla, že to umím. Manžel je zaháněl baterkou, dupáním a křikem," popsala svou zkušenost s prasaty obyvatelka Mníšku Anna Čelouchová. Kanec, drbající si hřbet o strom, vyplašil i volební komisaře, kteří si na školení pouštěli instruktážní film. Zvíře stálo pod okny kulturního střediska, v místě, kde korzují matky s kočárky.

Mníšečtí strážníci podle zástupce velitele Tomáše Baleje kvůli černé zvěři přijímají několik desítek hlášení týdně. "Dokonce jsme měli oznámení, že prasata čekají za plotem, aby mohli zaútočit na člověka se psem," uvedl Balej. Nikdo z lidí podle něj zatím zraněn nebyl, ve čtyřech případech se stali oběťmi prasat psi.

Problém vznikl před osmi lety, kdy byly teplé zimy. Dramaticky však začalo prasat, která nemají přirozeného nepřítele, přibývat od roku 2010. Lidé už sepsali petici požadující účinnější snižování stavů černé zvěře v Brdech, dosud ji podpořilo 3600 lidí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy