Divočáci si troufají až k Penny marketu. Čeká je smrt

ČTK ČTK
20. 11. 2013 16:11
Chystá se největší akce myslivců v historii - hromadný odstřel divokých prasat.
Čeká je smrt. Ve středních Čechách se kriticky přemnožili
Čeká je smrt. Ve středních Čechách se kriticky přemnožili | Foto: Aktuálně.cz

Mníšek pod Brdy - Na konci listopadu a v půli prosince se vyhněte velkým obloukem Brdům. Myslivci oznámili, že tu chystají plošný odstřel přemnožených divokých prasat.

Bude nebezpečno. Radnice v Mníšku pod Brdy se dohodla se zástupci dalších obcí, myslivci, zemědělci a policií na dvou velkých koordinovaných naháňkách. Uskuteční se 30. listopadu a 14. prosince na území sahajícím od Mníšku po Vltavu a od pražské Zbraslavi až za Dobříš na Příbramsku. Do akce se zapojí přes 16 mysliveckých sdružení, zhruba kolem 150 myslivců.

Nechoďte do lesa

Lidé by v těchto dnech neměli chodit do lesa, zdůrazňuje mníšecký starosta Petr Digrin. Podobně velká akce namířená proti černé zvěři se podle něj v regionu dosud neuskutečnila.

"Prasat je tady na tom území prostě moc," uvedl starosta.

Odstřely budou podle něj organizačně velmi náročné. Bude nutné také dopředu zkontaktovat odběratele masa, aby na tyto termíny byli připraveni. Další odstřel by měl následovat na jaře. Poté se akce vyhodnotí a rozhodne se, jak postupovat dál.

Prasata všude, kam se podíváš

Prasata se v Mníšku objevují už i na náměstí a u obchodů, ročně způsobí škody za stovky tisíc korun. Lidé se s nimi pravidelně setkávají u pošty nebo prodejny Penny, u školy i školky. Za sebou nechávají poničené louky a pole, ploty a zahrady rodinných domů.

"Večer jsme byli s manželem na silnici u rybníka, byl to děsivý hluk. Vylezla jsem na strom, ani jsem nevěděla, že to umím. Manžel je zaháněl baterkou, dupáním a křikem," popsala svou zkušenost s prasaty obyvatelka Mníšku Anna Čelouchová. Kanec, drbající si hřbet o strom, vyplašil i volební komisaře, kteří si na školení pouštěli instruktážní film. Zvíře stálo pod okny kulturního střediska, v místě, kde korzují matky s kočárky.

Mníšečtí strážníci podle zástupce velitele Tomáše Baleje kvůli černé zvěři přijímají několik desítek hlášení týdně. "Dokonce jsme měli oznámení, že prasata čekají za plotem, aby mohli zaútočit na člověka se psem," uvedl Balej. Nikdo z lidí podle něj zatím zraněn nebyl, ve čtyřech případech se stali oběťmi prasat psi.

Problém vznikl před osmi lety, kdy byly teplé zimy. Dramaticky však začalo prasat, která nemají přirozeného nepřítele, přibývat od roku 2010. Lidé už sepsali petici požadující účinnější snižování stavů černé zvěře v Brdech, dosud ji podpořilo 3600 lidí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 56 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy