Divočáci si troufají až k Penny marketu. Čeká je smrt

ČTK ČTK
20. 11. 2013 16:11
Chystá se největší akce myslivců v historii - hromadný odstřel divokých prasat.
Čeká je smrt. Ve středních Čechách se kriticky přemnožili
Čeká je smrt. Ve středních Čechách se kriticky přemnožili | Foto: Aktuálně.cz

Mníšek pod Brdy - Na konci listopadu a v půli prosince se vyhněte velkým obloukem Brdům. Myslivci oznámili, že tu chystají plošný odstřel přemnožených divokých prasat.

Bude nebezpečno. Radnice v Mníšku pod Brdy se dohodla se zástupci dalších obcí, myslivci, zemědělci a policií na dvou velkých koordinovaných naháňkách. Uskuteční se 30. listopadu a 14. prosince na území sahajícím od Mníšku po Vltavu a od pražské Zbraslavi až za Dobříš na Příbramsku. Do akce se zapojí přes 16 mysliveckých sdružení, zhruba kolem 150 myslivců.

Nechoďte do lesa

Lidé by v těchto dnech neměli chodit do lesa, zdůrazňuje mníšecký starosta Petr Digrin. Podobně velká akce namířená proti černé zvěři se podle něj v regionu dosud neuskutečnila.

"Prasat je tady na tom území prostě moc," uvedl starosta.

Odstřely budou podle něj organizačně velmi náročné. Bude nutné také dopředu zkontaktovat odběratele masa, aby na tyto termíny byli připraveni. Další odstřel by měl následovat na jaře. Poté se akce vyhodnotí a rozhodne se, jak postupovat dál.

Prasata všude, kam se podíváš

Prasata se v Mníšku objevují už i na náměstí a u obchodů, ročně způsobí škody za stovky tisíc korun. Lidé se s nimi pravidelně setkávají u pošty nebo prodejny Penny, u školy i školky. Za sebou nechávají poničené louky a pole, ploty a zahrady rodinných domů.

"Večer jsme byli s manželem na silnici u rybníka, byl to děsivý hluk. Vylezla jsem na strom, ani jsem nevěděla, že to umím. Manžel je zaháněl baterkou, dupáním a křikem," popsala svou zkušenost s prasaty obyvatelka Mníšku Anna Čelouchová. Kanec, drbající si hřbet o strom, vyplašil i volební komisaře, kteří si na školení pouštěli instruktážní film. Zvíře stálo pod okny kulturního střediska, v místě, kde korzují matky s kočárky.

Mníšečtí strážníci podle zástupce velitele Tomáše Baleje kvůli černé zvěři přijímají několik desítek hlášení týdně. "Dokonce jsme měli oznámení, že prasata čekají za plotem, aby mohli zaútočit na člověka se psem," uvedl Balej. Nikdo z lidí podle něj zatím zraněn nebyl, ve čtyřech případech se stali oběťmi prasat psi.

Problém vznikl před osmi lety, kdy byly teplé zimy. Dramaticky však začalo prasat, která nemají přirozeného nepřítele, přibývat od roku 2010. Lidé už sepsali petici požadující účinnější snižování stavů černé zvěře v Brdech, dosud ji podpořilo 3600 lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy