Začíná Matějská pouť, nabídne stovku atrakcí. Stará horská dráha mezi nimi už není

ČTK ČTK
23. 2. 2019 10:30
Na holešovickém Výstavišti v Praze v sobotu začíná Matějská pouť. Stejně jako loni nabídne přibližně stovku atrakcí. Její součástí bude i paintball, expozice animačního studia Pixar, bavorská restaurace nebo farmářské trhy konané každý pátek, sobotu a neděli. Pouť, kterou každý rok navštíví desetitisíce lidí, potrvá do 22. dubna.
Foto: Jakub Plíhal

Letos poprvé po více než 50 letech nenajdou návštěvníci v dolní části areálu starou horskou dráhu, které byla vypovězena nájemní smlouva. Podle organizátora potřebuje generálku.

Vrátí se ale řada zahraničních oblíbených atrakcí a připraveny jsou i novinky jako italská bobová dráha nebo 28 metrů vysoké obří kolo. Ceny atrakcí zůstaly na loňské úrovni. Víkendové vstupné činí 30 korun, ve všední dny je vstup zdarma. Nově si návštěvníci mohou zakoupit vstupenky přes internet, takže jim odpadne čekání ve frontě. 

Každý rok navštíví Matějskou pouť desetitisíce lidí. Přesnou návštěvnost ale organizátoři neví, protože ve všední den se vstupné neplatí. Loni i přes nepřízeň počasí dorazilo poslední víkend poutě až 50 000 lidí denně.

Také letos se 1. dubna uskuteční charitativní den pro děti z dětských domovů, azylových domů a handicapované děti. Vedle volného vstupu na atrakce je čeká i hudební vystoupení.

Historie od roku 1595

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, díky únorovému termínu svátku svatého Matěje jde o první jarní pouť v Evropě. Původní poutě byly v okolí dejvického kostelíka, v místech, kterým se dnes říká Na Babě nebo U Matěje.

Stánky a kolotoče se později posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až na Špejchar, k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se poté konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště, tehdy oficiálně pojmenovaném jako Park kultury a oddechu Julia Fučíka.

Horskou dráhou jsme projeli naposledy v květnu 2018:

Horská dráha na Výstavišti vás už nesveze. Oblíbená atrakce musela zmizet z areálu | Video: Veronika Ljuba Bucková, Ivan Štibrányi
 

Právě se děje

Další zprávy