Výbuch plynu v Praze způsobil fakultám škodu za milion

ČTK ČTK
10. 5. 2013 14:51
Zástupci institucí řekli, že nejvíce peněz stálo zasklívání a opravy oken
Zástupci institucí řekli, že nejvíce peněz stálo zasklívání a opravy oken.
Zástupci institucí řekli, že nejvíce peněz stálo zasklívání a opravy oken. | Foto: David Tvrdoň, Via Me

Praha - FAMU a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy vyčíslily škody po nedávném výbuchu v centru Prahy každá až na milion korun, odhady škod Akademie věd se pohybují kolem deseti milionů.

Zástupci institucí řekli, že nejvíce peněz stálo zasklívání a opravy oken, v případě akademie se do nákladů započítá například i restaurování poškozených vzácných obrazů.

Celkové škody po výbuchu plynu se odhadují na 100 milionů korun.

Například v akademii je podle Jindřicha Sojky ze Střediska společných činností AV i 11 dní po výbuchu mimo provoz asi osm kanceláří, v náhradních prostorech se bude pracovat měsíc až dva.

Co se týká opravy oken, kromě zasklívání se musejí nechat repasovat i historické dřevěné rámy a další dřevěné prvky. Asi 400 000 korun prý může stát restaurování pořezaných obrazů.

Také v případě Lažanského paláce, kde sídlí filmová fakulta, stálo podle tajemnice školy Viery Hladišové nejvíc peněz zasklení oken ve dvou patrech. Likvidátoři prý škody vyčíslili na 800 000 až milion korun.

Následky výbuchu se ale podařilo uklidit a opravit během minulého týdne, od pondělí opět na FAMU funguje výuka.

Plyn unikal z potrubí pod chodníkem

Podobná situace je i na Fakultě sociálních věd UK, stojící stejně jako akademie a FAMU v těsném sousedství domu v Divadelní ulici, kde došlo k výbuchu.

Výuka byla obnovena v pondělí, zprovozněna byla i knihovna, která patřila k nejvíce poškozeným částem. Univerzitní časopis iForum uvedl, že škody jsou asi jeden milion korun, přičemž asi čtvrtina této částky šla na zasklívání oken.

Kromě škol a Akademie věd vznikly milionové škody také třeba Galerii Zdeňka Sklenáře, výbuch vyrazil i část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Poškozeny byly také kavárny a další podniky v okolí.

Výbuch způsobil unikající plyn z potrubí pod chodníkem. Exploze zranila čtyři desítky lidí, z toho dva vážně.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy