Vánoční strom v centru Prahy se rozzářil, trhy začaly

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 11. 2013 18:31
Rozsvícení dvacetimetrového smrku přihlížely na Staroměstském náměstí desítky tisíc lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Vánoční strom na Staroměstském náměstí se rozsvítil. A tak, jako každý rok, tomu přihlížely desítky tisíc lidí.

Po odpočítávání se přesně v 17:00 na stromku rozzářil modrý řetěz, po kterém "padaly" bílé vločky. Následujících několik minut bylo ve znamení barevných efektů, které odpovídaly rytmu doprovodné hudby.

Dvacetimetrový smrk z Ratají nad Sázavou, jehož rozsvícení zahájilo adventní trhy, kromě klasických ozdob v červené a zlaté barvě zkrášlují také zlatá ozubená kolečka a cibulové hodiny.

Trhy jsou totiž tematicky zaměřeny na připomínku významných událostí českého národa. Různé události, jako například rozdělení republiky, stavba Karlova mostu nebo zrušení nevolnictví, připomínají cedule na stáncích s letopočty a symbolickými obrázky.

Adventní trhy, které na Staroměstském náměstí potrvají do 6. ledna, pomáhala zahajovat herečka Libuše Šafránková. Na hlavním pódiu, které je nově přesunuto k vyústění Dlouhé ulice, s ní byl i její manžel Josef Abrhám.

Změna umístění pódia má podle architektů mimo jiné usnadnit pohyb lidí po náměstí. Ti v davech proudili od stánku ke stánku, kde mohou nakupovat vánoční ozdoby, dětské hračky nebo se zahřát svařeným vínem či grogem.

 

Právě se děje

Další zprávy