V Praze vznikne školka s přírodovědným zaměřením

Domácí Domácí
24. 8. 2012 7:15
Děti zde dostanou například možnost pěstovat vlastní rostliny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - V areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi vznikne přírodovědně zaměřená školka Rybička.

Nová instituce nabídne prozatím 20 míst dětem od věku 2,5 let. Informovala o tom mluvčí Přírodovědecké fakulty Alena Ječmíková.

Součástí školky bude i přírodovědná dílna, zoo koutek, keramická dílna s pecí či zahrada, kde děti budou moci pomáhat s jednoduchou prací, pěstovat vlastní rostliny a přitom objevovat, co potřebují pro růst. V plánu je i výstavba velkého dětského hřiště.

"Pro děti budou otevřeny dvě třídy s kapacitou 10 míst, kdy 1 učitelka připadá na 5 dětí, což garantuje velmi osobní a individuální přístup," uvedla Ječmíková.

Prozatím bude školka určena pouze pro děti zaměstnanců Karlovy Univerzity či doktorandů. Realizace a prvních 15 měsíců provozu instituce bude hrazeno z Operačního programu Praha - Adaptabilita.

Nové instituce pro děti by měly dále vznikat i díky tzv. dětským skupinám. Pravidla pro jejich vznik schválila vláda tento týden. Důvodem pro tento návrh je zejména nedostatek míst v českých školkách.

"Dětská skupina má být méně formální zařízení, které bude mít snížené nároky například na hygienické předpisy, kompetenci pečující osoby," vysvětlil ve středu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

 

Právě se děje

před 39 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy