V Praze vznikne školka s přírodovědným zaměřením

Domácí Domácí
24. 8. 2012 7:15
Děti zde dostanou například možnost pěstovat vlastní rostliny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - V areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi vznikne přírodovědně zaměřená školka Rybička.

Nová instituce nabídne prozatím 20 míst dětem od věku 2,5 let. Informovala o tom mluvčí Přírodovědecké fakulty Alena Ječmíková.

Součástí školky bude i přírodovědná dílna, zoo koutek, keramická dílna s pecí či zahrada, kde děti budou moci pomáhat s jednoduchou prací, pěstovat vlastní rostliny a přitom objevovat, co potřebují pro růst. V plánu je i výstavba velkého dětského hřiště.

"Pro děti budou otevřeny dvě třídy s kapacitou 10 míst, kdy 1 učitelka připadá na 5 dětí, což garantuje velmi osobní a individuální přístup," uvedla Ječmíková.

Prozatím bude školka určena pouze pro děti zaměstnanců Karlovy Univerzity či doktorandů. Realizace a prvních 15 měsíců provozu instituce bude hrazeno z Operačního programu Praha - Adaptabilita.

Nové instituce pro děti by měly dále vznikat i díky tzv. dětským skupinám. Pravidla pro jejich vznik schválila vláda tento týden. Důvodem pro tento návrh je zejména nedostatek míst v českých školkách.

"Dětská skupina má být méně formální zařízení, které bude mít snížené nároky například na hygienické předpisy, kompetenci pečující osoby," vysvětlil ve středu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy