V Praze je první vlna z kaskády. Zle bude v úterý

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 6. 2013 22:19
Dopravní podnik od osmi večer zavřel další část metra
Foto: Filip Fojtík

Praha - Na hlavní město se z vltavské kaskády valí vlna, která by mohla v úterý ráno či dopoledne zvednout průtok vody až na dvě třetiny stavu z povodní roku 2002.

To Prahou protékalo v nejhorší chvíli 5160 krychlových metrů vody za sekundu. Letos to má být nejhůře až 3500 metrů. Varovali před tím ministr životního prostředí Tomáš Chalupa i premiér Petr Nečas.

"Očekávám v noci a v úterý ráno průtok okolo 3200 až 3300 kubických metrů za vteřinu," řekl pro ČT 24 Petr Kubala, ředitel Povodí Vltavy.

Pověřený primátor Tomáš Hudeček uklidňuje Pražany, že povodňové hráze jsou postaveny až na průtok 3700 metrů. "Máme postaveny protipovodňové zábrany na průtok 3 700 m3/s a pokračujeme se stavbou bariér proti tzv. stoleté vodě, tedy průtoku 4 100 m3/s," uvedl Hudeček.

První vlna z kaskády dorazila do města v pondělí večer. V Praze je dvacetiletá povodeň. Za půl hodiny se průtok zvýšil o 30 metrů krychlových za sekundu, před tím za hodinu o 20 metrů krychlových za sekundu. Hladina v Malé Chuchli dosáhla 5,2 metru, běžný stav je pod jeden metr.

Praha se přesto na povodňovou vlnu intenzivně chystá.

Pražský dopravní podnik oznámil další omezení veřejné dopravy od 20. hodiny. Praha totiž očekává zvýšení průtoku Vltavy až na 3300 kubíků za vteřinu. "Především dojde ke zkrácení stávající trasy metra B, budou uzavřeny 4 stanice: Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova.

Uzavřené úseky budou dopravně obslouženy změnami náhradní tramvajové linky XB," uvedl dopravní podnik.

Pražský dopravní podnik od úterního rána také uzavře na trase metra A také stanici Muzeum. Stanice se po obvyklém nočním přerušení provozu neotevře v úterý v 05:00. Metro na této trase pojede mezi Depem Hostivař a Náměstím Míru. Pro trasu C bude stanice Muzeum nadále otevřená.

V úterý ráno zřejmě dojde i k dalším změnám v povrchové dopravě v Praze. Informace bude dopravní podnik zveřejňovat na svých webových stránkách.

ZOO je znovu symbolem

Katastrofické povodně z roku 2002 připomínají letošní situaci i osudem oblíbené pražské zoologické zahrady.

Pražská zoo evakuuje lachtany, kteří zůstali ve spodní části zahrady, píše na své facebookové stránci ředitel Miroslav Bobek. Pražské gorily podle něj budou za nějaký čas převezeny do zoo ve Dvoře Králové.

"Gorily jsou v protipovodňové věži. Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven. Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy," řekl Bobek, který ostře zkritizoval někdejší rozhodnutí magistrátu nebudovat u zoo protipovodňové hráze.

 

Právě se děje

Další zprávy