Umírající lidé musí pryč. Radnice a hospic se neshodly

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 10. 2013 18:00
Radnice Prahy 4 dala hospici výpověď, slibované předání pacientů ale strany nepřipravily
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Tři desítky nevyléčitelně nemocných pacientů přijdou o místo, kde měly v klidu strávit zbytek života.

Hospic Štrasburk v Malovické ulici dostal od radnice Prahy 4 výpověď a na konci listopadu končí. 

Plánované předání novému provozovateli kvůli sporům ztroskotalo. Na špatné vztahy mezi radnicí a vedením hospice tak doplácí pacienti.

"Velmi nás to mrzí kvůli pacientům a jejich rodinám. Děláme, co můžeme, abychom jim zajistili místa jinde," uvedla ředitelka Hana Šrámková.

Pomoc rodinám nabízí i vedení městské části. "Požádali jsme Asociaci poskytovatelů hospicové paliativní péče o asistenci při umísťování těchto pacientů, která nám byla přislíbena," uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas.

Část pacientů podle ředitele asociace Jakuba Forejta zřejmě převezme hospic v Bohnicích, který také provozuje občanské sdružení Štrasburk. Další hospic ale přímo v Praze není, nejbližší zařízení je v Čerčanech.

Roztržka mezi vedením hospice a radnicí se táhne více než rok. Loni dostal hospic od městské části výpověď s dvouměsíční lhůtou, kterou na žádost hospice zrušil soud. Následovala nová výpověď, tentokrát na konec ledna 2014. A právě toto datum je problém.

Hospic totiž skončí o dva měsíce dříve a městská část se o nemocné tak brzy postarat nezvládne. Ani po osmi měsících od výpovědi totiž nemá zajištěného provozovatele, který by byl schopen pacienty převzít.

"Máme dohodu s občanským sdružením Soft Palm, to ale ještě nezískalo potřebnou registraci ani nemá sjednanou smlouvu s pojišťovnou," přiznává Bigas. Městská část se spoléhala na to, že hospic se o pacienty postará až do konce ledna a vedení hospice je údajně o dřívějším uzavření neinformovalo.

"Dozvěděli jsme se to od příbuzných pacientů. To, že nás Hospic Štrasburk o svém postupu neinformoval, považujeme za neseriózní," tvrdí Bigas.

Podle vedení hospice není možné provoz udržet déle z ekonomických důvodů. "Ubývají lidé a odchází personál, kterému musíme vyplatit odstupné," vysvětluje Šrámková. 

Neschopnost se dohodnout

Obě strany sporu dnes vidí chybu u svého soupeře a navzájem se obviňují ze špatné komunikace. V průběhu roku spolu přitom zástupci znesvářených stran jednali minimálně o dvou termínech, kdy by mohlo k předávce pacientů dojít. Jednání ale pokaždé ztroskotalo.

Městská část nabízela hospici, aby předal pacienty už v červnu. "To jsme ale odmítli, protože neměli připraveného nového provozovatele a nedali nám žádné záruky, že skutečně převezmou pacienty i personál," tvrdí Šrámková.

Vedení radnice oponuje, že nabídku dávali dostatečně dopředu a v případě dohody by vše včas zařídili. Hospic místo toho nabízel radnici, že by pacienty mohl předat k 30. říjnu, aby byla jistota, že o ně bude postaráno. Tato nabídka ale pro změnu neprošla na straně města.

"Jejich protinabídka, kromě posunu termínu na 30. říjen 2013, obsahovala nehorázné požadavky, na které nebylo možné přistoupit," uvedl Bigas.

Část pacientů se má přesunout do hospice v Čerčanech. Takto vypadá:

Radnice pak trvala na tom, aby hospic předal na konci ledna příštího roku prázdnou budovu - tedy bez pacientů. A o jejich předání už se dál nejednalo. "Počítali jsme s tím, že pokud možno v co nejkratší době obnovíme provoz hospice s novým provozovatelem," vysvětluje Bigas.

Konkrétní datum, kdy bude hospic znovu  v provozu, město zatím říci nechce. "Pochopitelně se pokusíme, v reakci na tento vývoj událostí, uspíšit opětovné zprovoznění hospice," dodává Bigas.

Vše záleží na tom, jak rychle dojde k předání a kdy nový provozovatel získá potřebné dokumenty. "Doufáme, že to bude v řádu týdnů, nikoli měsíců. Jsme připraveni poskytnout rodinám pomoc," uvedl Forejt.

Spory o hospodaření

Radnice Prahy 4 dala občanskému sdružení Štrasburk výpověď, protože prý v hospici žijí někteří pacienti příliš dlouho a stává se z něj spíše léčebna dlouhodobě nemocných. Vedení obvodu si stěžuje také na to, že provozovatel včas neuzavřel pojistné smlouvy, neoprávněně účtoval některé poplatky a odmítal radnici předložit hospodaření.

Hospic nařčení odmítl a poukazuje na to, že kontroly z magistrátu ani pojišťovny neshledaly v hospodaření žádná pochybení. Vzájemnou komunikaci zkomplikoval také fakt, že hospic v minulosti nezvládal platit nájemné.

To městská část, která do budovy investovala 75 milionů korun, stanovila na 111 tisíc měsíčně. Když hospic neplatil, vyměřila mu radnice pokutu 300 tisíc korun. Provozovatel už dlužné nájemné doplatil, podle radnice ale stále dluží pokutu.

 

Právě se děje

Další zprávy