reklama
 
 

System of a Down přijedou po patnácti letech do Prahy

12. 8. 2013 12:37
Na pražském Výstavišti vystoupí v rámci festivalu Aerodrome.

Praha - Bude to již patnáct let, co se americká kapela System of a Down poprvé a zatím naposledy představila českému publiku, tehdy jako objev metalové scény předskakovali v Praze během evropského turné thrashmetalovým legendám Slayer.

Ve středu 14. srpna se vracejí již v pozici hlavní hvězdy putovního festivalu Aerodrome, který se uskuteční na holešovickém Výstavišti - Incheba Open Air.

Program nabídne vedle SOAD, jejichž koncert bude mít délku odpovídající samostatnému vystoupení, také americkou punkovou legendu NOFX, irsko-americké folk punkery Flogging Molly a vlajkonoše nové vlny amerického metalu Killswitch Engage.

Skupina System of a Down vznikla v roce 1994 v Los Angeles, všichni její členové jsou ale původem Arméni. Čtveřice debutovala v roce 1998 nahrávkou System Of A Down. Kombinace divokých metalových riffů spojených s jedinečně zabarveným hlasem Serje Tankiana zaujala fanoušky natolik, že deska získala platinové ocenění.

Celosvětový úspěch se dostavil o tři roky později po vydání nahrávky Toxicity, která bodovala v žebříčku nejprodávanějších desek jak ve Spojených státech (1. místo), tak ve většině evropských zemí a dosáhla na čtyřnásobnou platinu.

Třetí album z roku 2002 se dostalo do oběhu v demoverzi ještě před vydáním, což se negativně projevilo na prodeji desky, která nakonec dostala název Steal This Album!. Fanoušci SOAD tuto desku i přes nízkou prodejnost nadále hodnotí jako jedno z jejích nejlepších alb.

O dva roky později začala čtveřice pracovat na čtvrté nahrávce, kterou se rozhodla vydat na dvě části. S půlročním rozestupem se tak v roce 2005 na trhu objevilo album Mezmerize, které v prodeji hravě předčilo Toxicity a neméně úspěšná deska Hypnotize.

V roce 2006 skupina své fanoušky šokovala rozhodnutím dočasně pozastavit činnost, aby se její členové mohli věnovat sólovým aktivitám. Frontman a zpěvák Serj Tankian vydal během pauzy jeho domovské formace tři sólová alba a třikrát s nimi v Čechách koncertoval. Kytarista Daron Malakian si založil kapelu Scars on Broadway

System of a Down se na koncertní pódia vrátili v roce 2011, kdy vyrazili na celosvětové turné a odehráli desítky koncertů. Na šesté album si ale budou muset fanoušci zřejmě nějaký čas počkat. Serj Tankian totiž v červnu uvedl, že práce na novém albu si podle něj vyžaduje tři roky.

Na pražském Výstavišti se také objeví punková legenda ze Spojených států NOFX, která se do celosvětového povědomí zapsala už v roce 1994 albem Punk In Drublic, to je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších punkových alb v historii. Včetně loňského přírůstku Self Entitled jejich diskografie čitá dvanáct studiových nahrávek, od kterých se celkově prodalo přes 6 miliónů kopií a z NOFX se tak stala jedna z nejúspěšnějších nezávislých kapel všech dob.

Druhým zástupcem punk rocku bude americká skupina Flogging Molly vedená irským rodákem Davem Kingem, která se proslavila kombinací nespoutaného punk rocku s prvky tradiční irské hudby. Jejich hudbu však často vyhledávají také filmoví a reklamní tvůrci, zazněla například ve filmech Mr. and Mrs. Smith, Red Roses And Petrol nebo PS: Miluji tě a v reklamě na pivo Guinness.

Killswitch Engage jsou označováni za nejvýraznější představitele nové vlny amerického heavy metalu. Do Prahy přijedou představit svoji šestou řadovou novinku Disarm the Descent, která v prestižní hitparádě amerického časopisu Billboard top 200 debutovala na 7. místě a v britské hitparádě na 15. příčce.

autor: Kultura | 12. 8. 2013 12:37

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama