Praha - Dohodu o odškodnění za zkažený porod podepsaly už rodina, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) i pojišťovna, peníze k úhradě jsou připraveny. Jakmile opatrovnický soud potvrdí dohodu jménem nezletilého Vojty, budou peníze převedeny na účet rodiny. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil ředitel nemocnice Marek Zeman.
Výši odškodnění, na němž se rodina dohodla s nemocnicí mimosoudně, nemohl sdělit. Podle dřívějších informací jde zhruba o 20 milionů korun, což je dosud nejvyšší přiznaná částka odškodnění.
"Všechny tři strany, FNKV, Vázlerovi a Kooperativa, to podepsali, jako poslední včera Vázlerovi. Prakticky to platné je, ale podléhá to ještě schválení opatrovnického soudu, a je předpoklad, že ten s tím bude souhlasit," uvedl ředitel. Dodal, že podle smlouvy se k částce nemůže vyjadřovat. Peníze jsou zatím v notářské úchově.
Soud přiznal 30 milionů
Obvodní soud pro Prahu 10 původně rodině přiznal 30 milionů, nemocnice se proti rozsudku odvolala s tím, že se pokusí o mimosoudní narovnání. Rodina posléze souhlasila s odškodněním zhruba o deset milionů nižším.
Podle dohody vezme rodina zpět žaloby, kterými se odškodnění domáhala. Žaloby se týkají odškodnění za bolest či snížení společenského uplatnění. Nemocnice se musí rodině veřejně omluvit.
"Omluva nemocnice poškozené rodině bude součástí tiskové zprávy, kterou vydáme bezprostředně po podepsání dohody o narovnání," řekl už dříve mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.
Z dlužné částky uhradí nemocnice pět procent, zbytek zaplatí pojišťovna. Jde zatím o nejvyšší odškodnění, které zdravotnické zařízení musí uhradit, druhé nejvyšší se blížilo 18 milionům. Odškodnění vzrůstají i vzhledem ke změnám občanského zákoníku.
Chlapec je závislý na celoživotní péči
Chlapec se narodil ve FNKV v roce 2009, po plánovaném porodu je slepý, hluchý a zcela závislý na celodenní péči. Rodiče ho krmí pomocí břišní sondy. Podle advokáta Antonína Tunkla pořídí rodina za odškodné věci, které souvisejí s péčí o něj. Založí účet na synovo jméno a na něj převede prostředky, které jim nemocnice zašle.
Soud se již dříve zabýval trestní odpovědností lékaře. Podle obžaloby nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a naznačovaly komplikace. Tím údajně spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a porušil své povinnosti.
Lékař už v nemocnici nepracuje
Soud ale loni v březnu lékaře osvobodil, neprokázalo se, že skutek spáchal. Dítě vytáhla kleštěmi jiná lékařka, podle revizního posudku ale měla jednat důrazněji - rozhodnout dříve o tom, že dítě je třeba přivést na svět buď císařským řezem, nebo vytáhnout kleštěmi.
"Samozřejmě s dotyčnými jsme už dávno rozvázali pracovní poměr. To jsme udělali jako jedno z prvních opatření. Podobný případ by se už neměl opakovat," ujistil ředitel.
Lékaře potrestala i jejich stavovská organizace. Čestná rada České lékařské komory (ČLK) zrušila loni v říjnu rozhodnutí revizní komise Obvodního sdružení ČLK pro Prahu 10 o nevině obou lékařů. Oba uznala vinnými a uložila jim odpovídající disciplinární opatření.