Scénář pro Prahu: Bez metra, parkování zadarmo

Radek Nohl Radek Nohl
16. 6. 2011 5:12
Kvůli protestu odborářů budou revizoři, nebo městští policisté benevolentnější
Pražská MHD bude ve čtvrtek narvaná k prasknutí.
Pražská MHD bude ve čtvrtek narvaná k prasknutí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražané zůstali až do poslední chvíle kvůli masivní čtvrteční stávce v dopravě v nejistotě.

Metro nejezdí, autobusy a tramvaje jezdí jen asi z třiceti procent.

Vedení Prahy lidem doporučuje, ať radši využijí služeb mimořádné lodní dopravy, nebo jedou po hlavním městě na skútru.

Pokud přeci jenom pojedou do práce autem, nebo risknou cestu v pražské MHD, mohou si být téměř jistí, že tentokrát nedostanou žádnou pokutu. Vedení města slibuje, že kvůli protestu odborářů budou revizoři a městští policisté benevolentnější.

Ve čtvrtek se na modré zóny a jízdenky nehraje

Strážníci například nebudou kontrolovat řidiče, jestli parkují v takzvaných modrých zónách. Jedná se o placené zóny určené pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou. Revizoři by měli tentokrát místo pokut rozdávat informace, jaké linky jsou v danou chvíli v provozu.

"Revizoři dopravního podniku a městská policie se zítra (ve čtvrtek) zaměří na jiné úkoly než kontrolu cestujících a parkování vozidel v modrých zónách," citují náměstka primátora Karla Březinu stránky magistrátu.

"Bezpečnostní složky nebudou fungovat represivně, ale spíše preventivně. Městská policie se bude soustředit na jinou závažnější činnost," dodal.

Zřejmě i běme čtvrtku se bude jednat, zda pojede metro.  Primátorův náměstek Karel Březina (ČSSD) ve dvě hodiny ráno řekl agentuře ČTK, že metro ráno vyjede, nakonec se ukázalo, že neměl pravdu.

Přestože odboráři opakovaně prohlásili, že udělají vše proto, aby soupravy podzemní dráhy nevyjely, je si ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák téměř jistý, že metro v ranních hodinách pojede.

"Určitě vypravíme určité procento autobusů a tramvají. Stále si myslím - a jsem o tom více a více přesvědčen, že zajistíme víkendový provoz metra. A to za předpokladu, že nikdo nebudeme nikomu bránit v práci," řekl Dvořák po středečním jednání krizového štábu Prahy. Ani Dvořákova slova se nakonec nepotvrdila.

10 rad magistrátu Prahy, co (ne)dělat při stávce:

1. To, že bude stávka, neznamená, že nepojede pražská MHD. Aktuální informace budou na www.ropid.cz, www.praha.eu a www.dpp.cz.

2. Informace budou poskytovány i v infocentru pražského magistrátu, na telefonní lince 296 191 817, nebo v jednotlivých vozech.

3. Lidé budou moci využít mimořádné lodní dopravy. Linka bude jezdit z Modřan, přes Braník, Žluté lázně k Rašínovu nábřeží.

4. Pokud je to možné, omezte pohyb po Praze na minimum.

5. Sledujte aktuální informace a podle nich zvolte i ideální trasu. Nevjíždějte svým vozem do míst, kde jsou hlášeny komplikace.

6. Pokud musíte po Praze cestovat vozem, nevyjíždějte sami - pokud budete muset použít vozidlo, např. na cestu do práce, zkuste se domluvit například s kolegou a jeďte společně. Pomůžete tak snížit počet aut v ulicích.

7. Pokud je to možné, jezděte po Praze na skútru.

8. Respektujte průjezd vozidel sanitek, hasičů a policie.

9. Dbejte pokynů policie.

10. Obrňte se trpělivostí a respektujte se v ulicích navzájem - lze předpokládat, že zejména centrum města bude přetíženo. Proto je třeba brát maximální ohled na druhé.

Pojede metro? Ne, tvrdí odbory

Předseda jedné z odborových organizací dopravního podniku Oldřich Schneider Aktuálně.cz řekl, že pokud bude jezdit pražská MHD jako o víkendu, bude to znamenat velký úspěch. V takovém případě by podle něj byla doprava v hlavním městě omezena o zhruba šedesát procent.

Další z odborových předáků Luboš Olejár tvrdí, že metro bude od rána stát a jeho stanice se vůbec neotevřou.

Náměstek pražského primátora Karel Březina připustil, že politici počítají i s touto variantou. Zároveň dodal, že budou s odbory do poslední chvíle jednat, aby metro jezdilo alespoň v redukované podobně.

Odborářští bossové prý ale už mají jasno. Podle Olejára je možné strojvedoucí, kteří by v době stávky nastoupili do práce, spočítat na prstech jedné ruky. "Metro se otevře až v pátek v 05:00," tvrdí.

S tím, že podzemní dráha nepojede, počítá i policie. "Podle současných informací to zatím vypadá, že metro spíše nepojede," řekl večer v rádiu Impuls ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

V takovém případě by Pražané mohli využít jen tramvají a autobusů, které by nápor cestujících zřejmě nezvládly.

Také proto vedení hlavního města doporučuje: Využijte mimořádné lodní dopravy, jezděte po Praze na skútru nebo radši nejezděte do města vůbec. 

Schneider prohlásil, že se ke stávce připojila naprostá většina odborářů. "Je ale důležité, co řeknou zítra. Podle mého odhadu bude doprava v Praze hodně ztížena," dodal odborový předák dopravního podniku.

Policistů i strážníků bude víc

Ředitel DPP Dvořák však zopakoval, že má informace o tom, že všichni zaměstnanci se protestu odborářů nezúčastní. Předběžné počty lidí, kteří do práce nastoupí, prý již zná. Z taktických důvodů je ale nechce zveřejňovat.

Vedení hlavní města také doufá, že řada lidí zůstane doma, děti nepůjdou do školy a nebude potřeba takový počet spojů jako v běžný pracovní den.

"Že bude stávka, ještě neznamená, že MHD nepojede," zdůraznil Březina. Dodal ale, že by se lidé měli obrnit trpělivostí a respektem k ostatním. Cestujícím doporučil, aby si před cestou zjistili nejnovější informace.

Kvůli plánované stávce bude v ulicích hlavního města dvakrát tolik strážníků. Někteří budou pomáhat nemocnicím s dopravou lékařů do zaměstnání. 

Policisté pošlou do terénu o zhruba 600 policistů více, nežli je běžné. Řada z nich bude kontrolovat průběh plánovaného pochodu odborářů.

Další budou hlídat situaci ve stanicích metra. Pokud by zjistili, že jsou nástupiště plná, bude Dopravní podnik podle Dvořáka připraven okamžitě stanici kvůli bezpečnosti cestujících uzavřít.

Pražský magistrát bude ve čtvrtek pracovat ve standardním režimu. Pokud by některý z úředníků měl problémy s nástupem do zaměstnání, budou připraveni je jejich kolegové zastoupit.

Nečasův kabinet navíc na svém středečním jednání schválil použití vojenských autobusů, které mají nahradit výpadky na drahách. K dispozici tak bude 150 autobusů a mikrobusů, jež bude obsluhovat 200 vojáků.  


 

Právě se děje

Další zprávy