Stávka bude, jednání Nečase s odbory zkrachovalo

Domácí Domácí
15. 6. 2011 17:54
Nečas vyzval odboráře, aby stávku zrušili. Ti to odmítli
Premiér Petr Nečas (ODS).
Premiér Petr Nečas (ODS). | Foto: Jan Langer

Praha - Poslední šance na odvrácení čtvrteční masivní stávky v dopravě vzala za své.

Středeční jednání premiéra Petra Nečase s odboráři v rámci narychlo svolané tripartity výsledek nepřineslo. Odpoledne koalice odborových svazů s definitivní platností potvrdila, že se 24hodinový protest uskuteční tak, jak odboráři avizovali.

Nečas na dopolední schůzi vyzval odboráře, aby stávku zrušili. "Nic dobrého nepřinese, způsobí velké ekonomické škody v řádu miliard. Nepřinese nic ani v sociálním dialogu," argumentoval premiér. Odboráři však jeho výzvu odmítli.

"Naším cílem není poškozovat veřejnost. Jeden den nepohody může znamenat mnoho let další pohody," obhajoval protestní akci Josef Středula, jeden z odborových předáků.

K odvrácení stávky nepomohlo ani to, že zatím bude odloženo definitivní schvalování zdravotnické reformy v Poslanecké sněmovně. "Jestli bereme jako ústupek jedno sdělení, že se v pátek nebude hlasovat? Tak se bude hlasovat o čtyři dny později," neskrýval dál rozladění šéf železničářských odborů Jaroslav Pejša.

Ke zrušení stávky vyzvali odboráře i zástupci českého byznysu. "Není jediný člověk v byznysu, který by zpochybňoval vaše právo na stávku, ale ještě ji zvažte," prohlásil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Odboráři tlumili jen svá stanoviska k nátlakovým akcím v ulicích.

"Uděláme vše proto, abychom zamezili jakékoliv provokaci. Obáváme se, že může někdo k takové provokaci přistoupit," uvedl Středula.

Posléze, ve středu odpoledne, vedení odborů oficiálně potvrdilo, že čtvrteční stávka se uskuteční podle avizovaného plánu, začne tedy v 0:00 a trvat bude do půlnoci.

Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově. V metropoli chystají odbory "blokádu papalášů", jak svou akci nazvaly.

Středula obvinil policii a naznačil odposlouchávání

"Dnešní pokus premiéra Nečase odvrátit stávku v dopravě tím, že narychlo svolal jednání tripartity, je jen dalším důkazem toho, jak vážně byl tento pokus o smír míněn," přečetl prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas prohlášení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která stávku organizuje.

Jinak se podle KDOS nedá vysvětlit, že předseda vlády řeší otázky kolem stávky s někým, kdo ji nevyhlásil.

Na briefingu vystoupil i předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Policii obvinil z nestandardního jednání.

Dva neuniformovaní policisté podle něj ve středu navštívili člena jeho odborového svazu z Mladé Boleslavi. Přišli se údajně zeptat na to, zda v souvislosti s tím, že chce jeho organizace jít ve čtvrtek odpoledne podpořit dopravní odbory na nádraží, nehrozí narušení svobod občanů.

"Toto považuji za naprosto skandální," řekl Středula a posléze naznačil, že jeho telefon je odposlouchávaný.

TIP: Jak se budete ve čtvrtek dostávat do práce nebo do školy, když Prahu paralyzuje stávka? Souhlasíte s takovou formou protestu? Diskutujte s ostatními čtenáři na naší stránce na Facebooku, či na Twitteru.

Ve čtvrtek uvítáme Vaše postřehy ze stávkou ochromených míst České republiky. Posílat můžete i fotografie, a to na e-mail [email protected]

O chystané stávce a blokádě ve středu jednal s odbory i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Po schůzce odboráři řekli, že podle původního scénáře mělo několik stovek lidí ve čtvrtek zablokovat dopravu na pražské magistrále u Národního muzea, nakonec ale od tohoto scénáře ustoupili.

Místo toho se uskuteční pochod městem, a to z Palackého náměstí směrem k ministerstvu financí a na Hrad.

V hlavním městě zasedl také krizový štáb, kterého se zúčastnil také premiér Petr Nečas. Ten mimo jiné oznámil, že přestože měl původně ve čtvrtek v plánu odcestovat do Bratislavy na schůzku Visegrádské čtyřky, kvůli stávce zůstane doma.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy