Stávka bude, jednání Nečase s odbory zkrachovalo

Domácí Domácí
15. 6. 2011 17:54
Nečas vyzval odboráře, aby stávku zrušili. Ti to odmítli
Premiér Petr Nečas (ODS).
Premiér Petr Nečas (ODS). | Foto: Jan Langer

Praha - Poslední šance na odvrácení čtvrteční masivní stávky v dopravě vzala za své.

Středeční jednání premiéra Petra Nečase s odboráři v rámci narychlo svolané tripartity výsledek nepřineslo. Odpoledne koalice odborových svazů s definitivní platností potvrdila, že se 24hodinový protest uskuteční tak, jak odboráři avizovali.

Nečas na dopolední schůzi vyzval odboráře, aby stávku zrušili. "Nic dobrého nepřinese, způsobí velké ekonomické škody v řádu miliard. Nepřinese nic ani v sociálním dialogu," argumentoval premiér. Odboráři však jeho výzvu odmítli.

"Naším cílem není poškozovat veřejnost. Jeden den nepohody může znamenat mnoho let další pohody," obhajoval protestní akci Josef Středula, jeden z odborových předáků.

K odvrácení stávky nepomohlo ani to, že zatím bude odloženo definitivní schvalování zdravotnické reformy v Poslanecké sněmovně. "Jestli bereme jako ústupek jedno sdělení, že se v pátek nebude hlasovat? Tak se bude hlasovat o čtyři dny později," neskrýval dál rozladění šéf železničářských odborů Jaroslav Pejša.

Ke zrušení stávky vyzvali odboráře i zástupci českého byznysu. "Není jediný člověk v byznysu, který by zpochybňoval vaše právo na stávku, ale ještě ji zvažte," prohlásil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Odboráři tlumili jen svá stanoviska k nátlakovým akcím v ulicích.

"Uděláme vše proto, abychom zamezili jakékoliv provokaci. Obáváme se, že může někdo k takové provokaci přistoupit," uvedl Středula.

Posléze, ve středu odpoledne, vedení odborů oficiálně potvrdilo, že čtvrteční stávka se uskuteční podle avizovaného plánu, začne tedy v 0:00 a trvat bude do půlnoci.

Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově. V metropoli chystají odbory "blokádu papalášů", jak svou akci nazvaly.

Středula obvinil policii a naznačil odposlouchávání

"Dnešní pokus premiéra Nečase odvrátit stávku v dopravě tím, že narychlo svolal jednání tripartity, je jen dalším důkazem toho, jak vážně byl tento pokus o smír míněn," přečetl prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas prohlášení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která stávku organizuje.

Jinak se podle KDOS nedá vysvětlit, že předseda vlády řeší otázky kolem stávky s někým, kdo ji nevyhlásil.

Na briefingu vystoupil i předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Policii obvinil z nestandardního jednání.

Dva neuniformovaní policisté podle něj ve středu navštívili člena jeho odborového svazu z Mladé Boleslavi. Přišli se údajně zeptat na to, zda v souvislosti s tím, že chce jeho organizace jít ve čtvrtek odpoledne podpořit dopravní odbory na nádraží, nehrozí narušení svobod občanů.

"Toto považuji za naprosto skandální," řekl Středula a posléze naznačil, že jeho telefon je odposlouchávaný.

TIP: Jak se budete ve čtvrtek dostávat do práce nebo do školy, když Prahu paralyzuje stávka? Souhlasíte s takovou formou protestu? Diskutujte s ostatními čtenáři na naší stránce na Facebooku, či na Twitteru.

Ve čtvrtek uvítáme Vaše postřehy ze stávkou ochromených míst České republiky. Posílat můžete i fotografie, a to na e-mail [email protected]

O chystané stávce a blokádě ve středu jednal s odbory i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Po schůzce odboráři řekli, že podle původního scénáře mělo několik stovek lidí ve čtvrtek zablokovat dopravu na pražské magistrále u Národního muzea, nakonec ale od tohoto scénáře ustoupili.

Místo toho se uskuteční pochod městem, a to z Palackého náměstí směrem k ministerstvu financí a na Hrad.

V hlavním městě zasedl také krizový štáb, kterého se zúčastnil také premiér Petr Nečas. Ten mimo jiné oznámil, že přestože měl původně ve čtvrtek v plánu odcestovat do Bratislavy na schůzku Visegrádské čtyřky, kvůli stávce zůstane doma.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy