Rybova Česká mše vánoční zazněla na hlavním nádraží v Praze, přihlížely stovky lidí

ČTK ČTK
23. 12. 2017 15:10
Hudebníky a sboristy jako každý rok doplnili také zpěváci, kteří se připojili spontánně na místě.
Rybova vánoční mše na hlavním nádraží v Praze.
Rybova vánoční mše na hlavním nádraží v Praze. | Foto: ČTK

Praha - Na hlavním nádraží v Praze v sobotu posedmnácté zněla Česká mše vánoční.

Hudebníky a sboristy jako každý rok doplnili také zpěváci, kteří se připojili spontánně na místě. Sbor čítající desítky lidí řídil dirigent a organizátor předvánočního setkání Lukáš Prchal. Tradiční "Rybovku" zájemci v sobotu uslyší také pod Karlovým mostem na pražské Kampě.

Foto: ČTK

Slavné dílo Jakuba Jana Ryby si na hlavním nádraží pobrukovali také diváci, kteří si posedali na zídky u východů z metra. Další shlíželi na sbor z horního patra obchodu s knihami, který stojí uprostřed odbavovací haly. Mnozí přijeli na nádraží právě na tuto akci, další o ní nevěděli a příjemně je překvapila při cestování. Stejně jako v předchozích letech koncert přilákal stovky lidí.

Se zájmem se u zpívajícího davu zastavovali také cizinci, jimž někteří diváci vysvětlovali, že jde o tradiční akci. Řada lidí si koncert natáčela na mobilní telefony nebo kamery. Mezi přítomnými byly rodiny s dětmi, páry i skupinky přátel. Po vystoupení si vzájemně přáli k Vánocům.

V doprovodném orchestru nechyběly dechové, smyčcové ani žesťové nástroje. Na varhany hrál Jakub Přibyl. Sólové party zpívali Miroslava Pilcová Časarová (soprán), Martina Bauerová (alt), Jakub Turek (tenor) a Lukáš Hynek Krämer (bas). Dirigent Prchal sbor řídil ze štaflí.

Vánoční mši diváci odměnili bouřlivým potleskem. Na závěr koncertu se pak téměř všichni přítomní připojili ke zpěvu známé koledy Narodil se Kristus Pán.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

Video: Recept na vaječňák, který si zamilujete

Recept na vaječňák, který si zamilujete | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy