Pražské vltavské ostrovy na mapách i obrazem

Pražské vltavské ostrovy na mapách i obrazem
Pohled na Prahu na mapě z doby VIII. Všesokolského sletu v roce 1926, zejména na Střelecký a Slovanský ostrov, v pozadí vlevo je Štvanice.
Slovanský ostrov, na kterém se v roce 1848 konal Slovanský sjezd, známe i pod jménem Žofín, podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I.
Žofínský ostrov, na mapě z roku 1891, vznikl postupnými nánosy půdy v 17. století. Vlevo najdeme také Dětský ostrov, nazývaný dříve Židovský.
Dětský ostrov dnes.
Foto: Mapová sbírka PřF UK
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s PřF UK
26. 11. 2014 18:20
Výstava Přírodovědecké fakulty UK Vltavské ostrovy přibližuje návštěvníkům historii a proměny ostrovů v Praze, těch známých i těch, které již neexistují.

Praha - Pražské vltavské ostrovy patří mezi lokality, které odedávna přitahovaly a přitahují pozornost nejen obyvatel Prahy a okolí, ale i návštěvníků hlavního města. Některé vltavské ostrovy jsou známé a hojně navštěvované, jiné mají návštěvnost nižší (či jsou dokonce nepřístupné) a o jejich existenci nemá veřejnost ani tušení. Každý ostrov je svým způsobem jedinečný. 

Výstava, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta UK v předsálí Geografické knihovny na Albertově, chce proto formou dobových i současných obrázků, fotografií s doprovodnými texty a starých map zachycujících ostrovy v různých obdobích přiblížit minulost i současnost ostrovů nejen dobře známých, ale i těch, které již v reálu nenalezneme.

Návštěvník tak může na výstavě, která trvá až do konce ledna 2015, zjistit, kde se uskutečnilo první pražské derby Sparty a Slávie, na kterém ostrově Sokolové nastoupili na svůj první slet, kde zazněla premiéra Smetanovy Mé vlasti nebo se uskutečnila první automobilová výstava či kde se chystají velké developerské záměry a proč nalezneme v Karlíně dům  U Města Hamburku.

 

Právě se děje

Další zprávy